Vannak kevésbé kedvelt erdei gombák, no nem az ízük miatt, hanem mert főzés közben befeketednek. Egy fekete gombpörkölt persze tényleg nem éppen ínycsiklandozó.De ha a feketét összehozzuk más színekkel, akkor már bizony nagyon is jól nézhet ki. Jól mutat pl. piros-feketén paradicsomos gombás szendvicsen vagy pl. paradicsomos lecsóban.
Így késztettem is gombás lecsót pár hete, amikor sok gomba volt. A konzerválás jól sikerült, finom gombás lecsót bontottam fel. Jól is jött egy gombában szegény időszakban, és jól is jött egy időhiányos napon, egy nagyon gyors ebédhez, bulgurral.
Mind a lecsó,mind a végkifejlet nem egy nagy dolog főzésileg, de nagyon finom.
Sötét érdestinórus lecsó bulgurral Jól mutat a fekete gomba a piros paradicsommal és a zöld petrezselyemmel |
A gombás lecsó készítése:
- A sötét érdestinórunak csak a kalapjai ehetők, a tönköket kidobtam.
- Kifőztem az üvegeket és a fémtetőket.
- Vöröshagymát, paradicsomot, húsos paprikákat és a megtisztított gombakalapokat (ízlés szerinti méretre) összedaraboltam (én közepes méretű darabokat kedvelem).
- Zsiradékon elkezdtem pirítani a hagymát - szeretem ha kicsit lesül.
- Majd hozzátettem a gombát, azzal is pirítottam, végül a paprikát és a paradicsomot is. Ezekkel is összeforraltam, de nem kell sokáig főzni.
- Forrón üvegekbe töltöttem, lezártam fém tetőkkel, fejtetőre állítva betakartam legalább 20 percre, majd kihűlésig száraz dunsztba tettem, vagyis alaposan betakartam az üvegeket.
Bulguros gombás lecsó a lecsó konzervből:
- A szükséges mennyiségű bulgurt megmostam, leforráztam, sóztam 15 perccel a felhasználás előtt.
- A gombás lecsót felmelegítettem, és hozzáadtam a közben megdagadt bulgurt.
- Összemelegítettem és kész.
![]() |
Sötét érdestinóru |