Quantcast
Channel: Erdőkóstoló
Viewing all 619 articles
Browse latest View live

Csalánlevelek sós palacsintatésztában majonézes gévagombasalátával

$
0
0
Majonézes gombasalátát készítettem, az itt leírt módon, mert akkora sikere volt korábban, hogy ismételni kellett. Ehhez az akácvirág és bodzavirágfánk sütéséhez  kevert palacsintatésztába mártva sütöttem a csalán hajtáscsúcsáról szedett fiatal, de nagyobb méretű leveket. Jó volt sósan,  de van aki, édesen, lekvárral ette ezeket a bundás leveleket. Nagyon picit érezni a csalán ízét, és természetesen már nem csíp a csalán. A gévasalátát a bundás csalánlevekre kanalazva, vagy azok mellé lehet enni.  

Elkészítés:

Tésztabunda a csalánlevelekre: kb. 1/4 rész rizsliszt és 3/4 rész finom búzalisztből, tejjel, tojással kevert sűrű palacsintatészta, de biztosan működik tempura bundával, illetve sörtésztával is, jeges vízzel vagy sörrel kikeverve. A csalánleveket megmosva megszáradva frissen mártogattam a tésztába, ami sütés előtt egy fél órát állt. Sütés után, még forrón picit megsóztam a bundás leveleket.

Majonézes gévagombasaláta: Tejfölből és majonézből, pici sóval, borssal, pici édesítéssel finom szószt kevertem. Úgy két tenyérnyi friss fiatal gévagombát apró kockákra vágtam, és sós, fokhagymás vajon alaposan lepirítottam, majd hagytam kihűlni. Csabaíre vérfüvet és podagrafüvet szedtem még, egy fél csokorral, és szedtem még az éppen termőre fordult medvehagyma zöld, puha terméskéiből is. Mindezeket megmosva, apróra vágtam. A medvehagyma termés maradhat egyben is annyira jó ráharapni. Két tojást keményre főztem, kihűtve azt is kockákra vágtam, és kockára vágtam még egy szeletnyi füstölt fetasajtot is. A gévagombát, a tojáskockákat a vadzöldségeket és a fetát mind belekevertem a majonézes tejfölös szószba. Mennyei.





Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,

Komlóspárga szegfűgombás milánói szósszal - avagy komlóspárga milánói spagettiként

$
0
0
A komló tavaszi, friss, első hajtását a komlóspárgát akár komlóspagettinek is nevezhetnénk hiszen elég hosszú és vékony egy-egy darab, és ha előzetesen gőz fölött megpároljuk, akkor spagettiszerűen hajlékony is lesz. Már csak fűszeres vajban át kell forgatni és finom tésztaszószt kell rá készíteni, és máris ehető szénhidrátmentes spagettiként. 

Elkészítés:


Párolt, vajas komlóspárga a spagetti helyett: Egy jó csokornyi komlóhajtást szedtem, amit egy szűrőtálba téve, lefedve, forró víz gőze felett megpároltam. Tálalás előtt kis fokhagymával és medvehagyma zöld termésével együtt, egy serpenyőben, felolvasztott vajon átforgattam. Persze medvehagyma nélkül is elkészíthető.


Szegfűgombás, paradicsomos tésztaszósz:  Mangalica zsíron egy fél apróra vágott vöröshagymát üvegesre pirítottam, hozzáadtam egy duci gerezd apróra vágott fokhagymát is, azt is pirítottam. Mikor már illatozott, darált húst adtam hozzá, fehéredésig, kevergetve pirítottam, sóztam, fűszereztem borssal, kakukkfűvel, szurokfűvel, bazsalikommal, majd lefedve, pici vízzel puhára pároltam, és hozzáadtam kb. fele mennyiségű szegfűgombát, és a darált hússal az egészet zsírjára sütöttem. Ezután elég sűrű paradicsomszósszal felöntve készre főztem a szószt, majd a végén még picit édesítettem, és friss zöldfűszerekkel (kakukkfű, bazsalikom) valamint egészen pici reszelt citromhéjjal frissítettem az ízeket.

Reszelt parmezán is jó lett volna rá, de nem volt, így ahelyett kis fetasajtot morzsoltam rá.

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,

   

Csalánlevélből desszert - avagy csalánlevelek tésztában sütve, baracklekvárral vagy mással

$
0
0
csalánlevél bundázva sósanés édesen is finom, bár a tészta ugyanaz, mint az akác és bodzavirágfánk készítéséhez használtam. 


Elkészítés:

Tésztabunda a csalánlevelekre: kb. 1/4 rész rizsliszt és 3/4 rész finom búzalisztből, tejjel, tojással kevert sűrű palacsintatészta, de biztosan működik tempura bundával, illetve sörtésztával is, jeges vízzel vagy sörrel kikeverve. A csalánleveket megmosva megszáradva frissen mártogattam a tésztába, ami sütés előtt egy fél órát állt. Sütés után, még forrón megszórtam vaníliás cukorral. Majd baracklekvárral ettük, de van, aki sósan, így, gombasalátával. Az így kisütött nagyobb levelek, finomak lehetnek sós pástétommal, salátával, hideg kencével megrakva is, de jók édesen, fahéjas cukorral, lekvárral, pudinggal, vagy akár pici, édes kásával megpakolva is.  


csalános receptötletek itt is
csalánlevél bundázva sósan: itt

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,

Pirított vargányás, podagrafüves, házi szélesmetélt

$
0
0
Amikor a gombák királynőjének megjelenése egybeesik a podagrafű virágzásának kezdetével, akkor készíthető valami ilyesmi. Van benne pirított vargánya, pirított sonkakocka, pirított reszelt sárgarépa az édeskés íz miatt és a szép színe miatt, zöldfűszerként podagrafű levél és virág, és egészen pici csilipehely az enyhe csípősségért, s mindez házi, kézzel nyújtott, kicsit vastagabb szélesmetélten, amibe éppen ezért annyira jó beleharapni.  


Elkészítés:

Tésztát (2-3 személyre) 1 tojásból és 10 dkg lisztből gyúrtam, só és alapból víz nélkül, de, ha nem áll össze, pár csepp víz adható hozzá (nem egyformák a tojások). A tésztát rövid pihentetés után sodrófával nyújtottam úgy másfél mm vastagra, és 6-7 mm szélességű metéltet vágtam belőle.

4 közepes, illetve kisebb vargányát hosszában, jól mutató szeletekre vágtam, és apróra vágott fokhagymával, olajon, sonkakockákkal, óvatosan megforgatva a szeleteket alaposan lepirítottam mindkét oldalukat egy nagy serpenyőben. Közben a serpenyő másik felében szintén fokhagymás olajon egy fél nagyobb reszelt sárgarépát pirítottam apróra vágott, kb. 1 csészényi podagrafűvel és petrezselyemmel. Fűszereztem még sóval, borssal, csilipehellyel. A pirított gombát és a sonka felét kivettem, mikor elkészült, másik részét összeforgattam a mellette piruló sárgarépával és zöldfűszerekkel, majd egy kis szelet vajat adtam még hozzá, és ebbe forgattam a közben kifőzött tésztát.Tálaláskor a tészta tetejére szórtam a korábban kivett gombát és sonkát, valamint kevés podagrafű virágot, aminek szintén finom fűszeres íze van.  

  Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,


Galambgombás rizottó szamócával, sárgarépával, erdei levélzöldségekkel

$
0
0
A tavaszi róka- és galambgomba-szezon egybeesik az erdei szamóca érésével. Az erdei szamócát és kerti rokonát a földi epret is leginkább édességekben szeretjük, pedig enyhén savanykás, édeskés, zamatos íze salátákhoz, sós ételekhez is jó lehet. Ha kell egy falatka édes-savanyú zamat, amire jó ráharapni, akkor az lehet a szamóca is.
Nekem nagyon ízlett galamb- és rókagombás, sőt vargányás pirított raguszerű, gombás ételekben, ahol a szaftot a vaj és a gomba visszasütött leve adják, ezt lehet körettel enni vagy bruschetta-szerűen pirítósra halmozni. Rizottóban is nagyon jól passzolt a gomba és a szamóca egymáshoz. 

A rókagomba és a galambgombák  sütve főzve is jó állagú gombák, de nagyon jellegzetes, fűszeres gombaízük ízük nincs, így érdemes őket fűszerekkel gazdagon készíteni.

galambgombás rizottó szamócával, medvehagymával

A galambgombás rizottó elkészítése, hozzávalói:

- galambgomba összedarabolva, 2 csészényi (rókagomba is mehet bele, ha van) 
- rizottórizs 1 csészényi
- 1 kisebb sárgarépa durvára reszelve
- medvehagyma levél egy negyed csokornyi
- podagrafű levél (ilyenkor a kaszálás után kihajtott tőlevelek jók) egy jó marokkal
- petrezselyem egy kisebb csokorral
- néhány szem földi eper apróra vágva, vagy maréknyi erdei szamóca félbe vágva 
- lila hagyma, fél közepes fej kockára vágva
- 1-2 gerezd fokhagyma
- zsír vagy olaj a pirításhoz és a rizs alá, én mangalicazsírt használtam
- fűszerek: fekete bors, friss, reszelt citromhéj, só

A rizottórizst és belevalókat külön készítettem el.

1. A lila hagymát (azért lila, mert egy plusz színt jelent az ételben, de természetesen jó a fehér színű vöröshagyma is) a reszelt sárgarépával együtt kevés zsírban pirítottam, míg a hagyma üveges nem lett, a sárgarépa pedig szép sárga színével megfestette a zsírt. Ezután hozzá adtam az apróra vágott erdei gombákat, az apróra vágott levélzöldségek felét, sóztam, borsoztam és kevergetés mellett puhára pirítottam mindent. A róka- és a galambgomba sem igényel hosszú hőkezelést. A legvégén hozzáadtam még az apróra vágott fokhagymát és a levélzöldségek másik felét is, ezekkel is még a láng felett összeforgattam, de csak addig, míg a fokhagyma pirulva illatozni nem kezdett. Ezután félretettem a rizs elkészültéig.

2. A rizottórizst kimértem, megmostam, majd kevés zsiradékkal és kevés vízzel felöntve, megsózva, kevergetve főztem. A vizet folyamatosan adagoltam hozzá, míg megpuhult. 

3. A rizs teljes elkészülte után a gombás belevalókat a kész, még forró rizsbe kevertem, és ekkor tettem hozzá az apróra vágott szamócákat is, majd a frissen reszelt citromhéjjal még fűszereztem. Kóstolás után, ha kellett, még borsoztam, sóztam. Frissen tálalva a legjobb. Szamócás salátával még jobb.     


hasonló ételek:

galamb- és rókagombás pirítós szamócával, bruschetta-szerűen
vargánya-, galamb- és rókagomba ragu pirítósra vagy körethez, 
erdei szamócával
erdei szamóca
Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,


Róka- és galambgombás, szamócás rozspirítós

$
0
0
A tavaszi róka- és galambgomba-szezon egybeesik az erdei és a kerti szamócák érésével. E szezonális gyümölcsök enyhén savanykás, édeskés, zamatos íze salátákhoz, sós ételekhez is finom. Nekem nagyon ízlett galamb- és rókagombás, sőt vargányás pirított raguszerű, gombás ételekben, ahol a szaftot a vaj és a gomba visszasütött leve adják. Hasonlót lehet körettel vagy bruschetta-szerűen pirítósra halmozva készíteni. Rizottóban is nagyon jól passzolt a gomba és a szamóca egymáshoz. 

A rókagomba és a galambgombák  sütve főzve is jó állagú gombák, de nagyon jellegzetes, fűszeres gombaízük ízük nincs, így szerintem érdemes őket fűszerekkel gazdagon készíteni.


Elkészítés, hozzávalók:

- róka- és galambgombák összevágva
- néhány friss medvehagymalevél és / vagy 1-2 fokhagymagerezd
- friss petrezselyem összevágva 
- néhány szem szamóca vagy erdei szamóca
- vaj + olaj a gomba és a zöldségek pirításához (a vaj, ha olajjal keverve használjuk, nem ég meg)
- fűszerek: só, fekete bors, reszelt, friss citromhéj 

- pirított rozskenyér

A gombát vaj+olaj keverékén a levélzöldségek és a fokhagyma felével és a fűszerekkel,  kevergetve lepirítottam, kicsit le is sülhet. Mikor készre pirult, hozzáadtam a levélzöldségek és a fokhagyma másik felét is. Forrón összeforgattam ezekkel is, majd még forrón hozzáadtam az összevágott szamócát is, de azzal már nem pirítottam tovább. Legvégül kevés friss reszelt citromhéjjal ízesítettem, és kóstolás után, ha kellett még borsoztam, sóztam. Még melegen a pirított rozskenyérszeletekre halmoztam. Gyorsan elfogyott.  


hasonló ételek:

galambgombás rizottó szamócával

vargánya-, galamb- és rókagomba ragu pirítósra vagy körethez, 
erdei szamócával
erdei szamóca
Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,


Csalános, túrós, sonkás pite

$
0
0
Vadzöldségekkel és túróval töltve többféle módon készítettem már tésztákat. Ilyen keverék tölthető rétestésztába tortaszerűen tortafomában sütve, vagy tekercselve. Balkáni országokban számos módon töltik a rétest csalánnal, libatop levelekkel vagy spenóttal kevert túróval. pl így. 
Omlós tésztába töltve is van már a blogon hasonló vadzöldséges pite, finom vadzöldséges hideg mártogatóval. Az alábbi is finom volt. Tésztája a magoktól még omlósabb, bár szárazabb is.


Tészta: 1 tojás, egy vaj (10 dkg-os), sóval, kávéskanál sütőporral, kis fekete borssal fűszerezve kikevertem, majd búzalisztet (fele), zabpehelylisztet (kb. negyede) és szezámmagpelyhet (kb. negyede) adagoltam hozzá, gyors mozdulatokkal, addig amíg masszív, de már nem ragadós tésztává összeállt (nem mértem). Hűtőbe tettem, míg a töltelék elkészült.

Töltelék: 250 g túró, jó sok csalán(leforrázva, majd hideg vízben, kihűtve, kicsavarva, kb. két csészényi) amit összevágva fokhagymás vajon, fedő nélkül puhára pároltam saját levében. Fűszerek: só, bors, bazsalikom. Amikor kihűlt csalán, összekevertem egy egész tojással, a túróval és kb. két ek. szezámmagpehellyel nedvszívónak. Ezzel megtöltöttem a sütőtálba tömködött tésztát, majd még kevés házi sonkakockával megszórtam a tetejét. A tésztát nyújtani nem lehet, mert a magok miatt törik, ezért bele kell kézzel nyomkodni a sütőpapírral bélelt piteformába. Ez a tészta szárazabb, mint a csak búzalisztből készült. Kb. 20 perc alatt megsült.

hasonló ételek a blogon: 
vadzöldséges, sós pite tejfölös,
levélzöldséges mártogatóval


vadzöldséges, túrós rétestort
levélzöldséges, majonézes, hideg szósszal

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,

Rókagombás, spenótos húsgombócleves

$
0
0
rókagomba finom, és az ételben is dekoratív gomba, így mindig öröm, ha adja az erdő. Semleges ízű, de nagyon jó állagú, én szeretem levesben, szószban, pirítóson, pizzán, kenyérlángoson, pirítva és mindenhogymásképp.
Ezúttal egy gazdag levest készítettem belőle, húsgombóccal, sok zöldséggel, és hajdinabetéttel. Egytálételként is megállja helyét.


Elkészítés, hozzávalók:

- rókagomba egy jó maroknyi
- gyökérzöldségek (sárgarépa, zeller, pasztinák, petrezselyemgyökér) karikára vágva, illetve kockázva vegyesen, két csészényi
- darát hús, 10 dkg
- bébispenót
- petrezselyemzöld, pár szál
- vöröshagyma, egy apró fej egészben
- fokhagyma, 2 gerezd
- fűszerek: só, őrölt fekete bors, őrölt köménymag, pici citromlé és egészen pici reszelt citromhéj
- zsír vagy olaj, 1 kanálnyi
- hajdina, két evőkanálnyi (előzetesen beáztatva)

A rókagombát megtisztítva feldaraboltam, a darált húst sóval borssal, kis őrölt köménnyel, reszelt fokhagymával fűszereztem és apró gombócokká formáztam. Egy gerezd apróra vágott fokhagymát és a kis fej vöröshagymát egészben, zsiradékon pirítottam, mikor a fokhagyma már illatozott, hozzáadtam a gyökérzöldségeket és felöntöttem vízzel. Amikor a víz forrni kezdett egyenként beletettem a húsgombócokat, majd pár perc főzés után a rókagombát, hajdinát és az apróra vágott spenótot, valamint petrezselymet is.  A húsgombócok megpuhulásáig még pár percig főztem, majd lefedve, forrón állni hagytam, miközben a hajdina is biztosan teljesen megpuhult. Citromlével és citromhéjjal még fűszereztem, valamint kóstolás után beállítottam az ízeket.      



Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal

                                           A saját gyűjtésű gombákat lássa szakellenőr!


Galambica, avagy kékhátú galambgomba és társai. Galambgombák a konyhámban

$
0
0
A galambgombák közül több faj ehető, de a legkedveltebb, legjobb állagú a rugalmas, nem törékeny lemezű, masszívabb kékhátú galambgomba. A kékhátú galambgomba többféle kékes színárnyalatban is megjelenhet, sőt van zöldes hátú színváltozata is. A galambgombákat nem könnyű fajra pontosan meghatározni, a kékhátú azonban elég jól felismerhető rugalmas, nem törékeny lemezeiről, színeiről egy-két egyéb bélyegéről. Néhány nemzetségbeli társa is biztonsággal gyűjthető, mint a dióízű galambgomba, a varashátú galambgomba, ráncos galambgomba.

A galambgombák kellemes, de nem erős ízű gombák, állaguk miatt azonban sokan szinte jobban kedvelik őket, mint a fűszeres ízű vargányákat. Felhasználásuk változatos, sütve, főzve, pirítva, párolva, grillezve is finomak. Én is nagyon kedvelem őket, bármikor becserélnék egy kosár vargányát egy kosár fiatal galambgombára. Nem szükséges sokáig sütni vagy főzni őket, nincs erre előírás, ha pedig fiatal termőtestek, akkor nem is igénylik ezt. De gombák ezek is, amit sokan nehezen emésztenek meg, tehát ajánlott inkább kevesebbet enni, és nem este belakmározni belőlük.

Gyűjtésük:Én keresem a fiatalokat, az öregebbek gyakran kukacosak és törékenyebbek, de minden egyes példányt érdemes ellenőrizni, és ha gyanús, kettévágva is megnézni a kukacszintjét. Természetesen tisztán, földes tönk nélkül kell szedni, mert a lemezek közé behulló talajszemcsék kiszedhetetlenek. 

Feldolgozás: Tisztán szedve szinte csak a kalapok bőrét és tönköt szoktam mosni folyó vízben, óvatosan, hogy a lemezek közé ne menjen víz, de van, hogy a kalapbőrt le is húzom, persze teljesen nem lehet. Darabolás közben lehet ellenőrizni még belül is, és kivágni a sérült, rágott részeket.   

Tartósításuk: Száríthatók, tartósíthatók olajban, más zsiradékban és galambgomba savanyúságként is. Előfeldolgozás után, pl. hagymás zsíron lepirítva fagyaszthatók, de bevált nekem a gombatartósítás sós olajbansavanyúságként vagy sós lében is. 

A saját gyűjtésű gombákat lássa szakellenőr!

Ami nálam készült belőlük:
receptek a kép alatti szövegre kattintva: 

galambgombák zöldfűszerekkel, tükörtojással
galambgombás, csípős zöldpaprikás szendvics joghurttal

Róka- és galambgombás, szamócás rozspirítós bruschetta-szerűen

galambgombás rizottó szamócával

galambgomba, rókagomba és vargánya ragu erdei szamócával  

Mezei iringós erdei gombaleves

Galambgombák színesen fűszeres vajon, spenóttal, tojással, paradicsommal
Róka- és galambgombák zöldségekkel és
napraforgóval pirítva

rántott galambgomba kalapok paradicsomsalátával, rizzsel
Galambgombák vajon pirítva, citromosan,
zsályásan, szőlővel a nyár végi időszakban
galambgombás, pirított céklás, füstölt fetasajtos gombasaláta

Róka- és galambgombás rukkolás bruschetta

Színes gombaragu sajttal töltött friss kiflivel


Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal

                                           A saját gyűjtésű gombákat lássa szakellenőr!





Kövér porcsin (Portulaca oleracea) az ehető gyom, de annál sokkal több: finom, nyári vadzöldség

$
0
0
Nem tavaszi, hanem nyári faj, nyár elején jelenik meg a kövér porcsin. A kapált veteményeskertek gyomnövényeként ismert talán leginkább, de igen sokfelé előfordul. Igazi extrém túlélő, a leglehetetlenebb helyeken is képes megélni a települések környékén. Természetes gyepekben és erdőkben viszont ne keressük.



Leírása: Egyéves növény, földön heverő, húsos, elágazó hajtásokkal és lapított, csepp alakú húsos levelekkel. Virágai aprók, sárgák. Nagyon egyedi kinézetű. Jó talajon komoly méretűre is tud nőni. 
Gyűjthető, ehető növényi részek: levelek, mag, nem fás hajtás
Gyűjtése: Nyár elejétől, egész nyáron. A magokat úgy gyűjthetjük, ha az érő töveket a talajból kiszedve szárítjuk, és a száradás közben kipergő magokat felfogjuk, összegyűjtjük.   
Felhasználás: nyersen vagy főzve ehetők levelei és meghámozott, vastagabb, nem fás szárai is. Levelei sós, savanykás ízűek só-helyettesítőként is használhatók, salátának, savanyúságnak is kitűnő. Tehető levesekbe, sűrít is, párolva is ehető, és szósznak főzeléknek is készíthető. Magok őrölve vagy egyben liszthez vagy más ételbe keverve használhatók fel.
Táplálkozási értéke, hatásai: Ásványi anyagokban és C és E vitaminokban gazdag növény. Béta karotin, omega-3 zsírsav és antioxidáns tartalmát emelik ki még a források. Minden erénye mellett, fogyasztását túlzásba vinni nem szabad, mert hashajtó hatása is ismert, fokozza a gyomor- és bélmozgást. Egyéni érzékenységtől függően e hatása akár erős is lehet.
Fontos: Trágyázott talajon a nitrát vegyületeket magába gyűjti, ezért ilyen helyen nem szabad szedni. Kisgyereknek is ezen okokból kevésbé ajánlott fogyasztása. Minden erénye mellett, fogyasztását túlzásba vinni nem szabad, mert hashajtó hatása is ismert, fokozza a gyomor- és bélmozgást. Egyéni érzékenységtől függően e hatása akár erős is lehet.

a kövér porcsinról még itt
porcsinos receptek a blogon:
porcsinos, fűszeres tekercs
porcsinos, medvehagymás pirított cukkinisaláta
porcsinos vadzöldségleves
porcsinos vegyes kovászos




A közönséges pásztortáska (Capsella bursa-pastoris) a sokoldalú, fűszeres ízű, ehető vadnövény

$
0
0
A káposztafélék közé tartozó közönséges pásztortáskaigen gyakori, mezei növényünk, gyomnövény. Főként gyepekben, tarlókon, utak mentén, kertekben fordul elő. Tőlevelei kedvező körülmények között, jó talajon, nagy, gazdag levélzetű tőrózsát képeznek, melyek salátaként levélzöldségként ehetők. A növény minden része ehető, de kevéssé zsenge, mint a fiatal tőlevelek. Sok élőhelyén sajnos alig képez tőrózsát, azok is aprók, és gyűjtésük is sokszor nehéz a sok egyéb gaz között. A levelek lágy, kellemes ízűek, olykor enyhén vagy évszaktól is függően, akár erősen tormás, csípős ízűek vagy zsázsaszerű ízűek.

pásztortáska tőrózsája gazdag levélzettel

Felismerése: Egynyári vagy kétéves növény, ha kétéves, akkor tőrózsában telel át.  30-60 cm magasra nő virágzáskor. Virágai fehér, apró, négyszirmú, keresztes virágok, a szár növekedésével együtt folyamatosan képződnek a szár csúcsán, miközben az alsó virágokból már kialakul a szív alakú becőke termés is. A tőrózsa levelei hosszú, nyelv alakúak, enyhén szőrösek és akár a levél középeréig is bemetszetten, szárnyasan tagoltak. Legjellemzőbb ismertetője azonban a jellegzetes, szív alakú termése, melyek körben ülnek a száron. Fontos virágzás előtt és termés nélkül is felismerni, hiszen tőrózsái virágzás előtt a legzsengébbek. A hozzá némileg hasonló galléros tarsóka (Thlaspi perfoliatum) is elég gyakori faj, levelei szintén ehetők, tőlevelei – a pásztortáskával szemben – a virágzás idejére már elenyésznek.
Gyűjthető, ehető növényi részek: A tőrózsa fiatal leveleit gyűjtsük, vagy a hajtást a virágzás kezdetén. Keressünk a nagyobb tőrózsájú és nagyobb levélzetű töveket. Termései a kis szív alakú pásztortáskácskák és magjai is szedhetők fűszerként vagy salátába; virága lehet ehető salátadísz.
Gyűjtés: Tavasztól virágzásig, az áttelelő tövek leveleit, ha jó állapotúak télen is. Virágát, termését gyűjthetjük, amikor azok megjelennek, zsengén. Magja fűszernek szárítva is használható.
Felhasználása: Nyersen és főzve egyaránt ehető. Legfinomabb nyersen salátába, más salátanövényhez keverve. De tehető levesekbe, túrós vagy tojásos ételekbe is. Ha az íze erősebben csípős, akkor fűszerként kisebb mennyiségben lehet használni.
Táplálkozási értéke, hatásai: A levelek vasban, kálciumban  és C-vitaminban gazdagok, káliumot is tartalmaznak. Mértékkel fogyasszuk inkább, más növénnyel keverve, mert a pásztortáska gyógynövényként is egyben. Vérzéscsillapítóként ismert leginkább, de szívre való és más hatása is tudott, ezért egyes kockázati tényezők (pajzsmirigy-, vérnyomás- és szívbetegség, depresszió és terhesség) esetén ajánlott az érintetteknek betegségük, állapotuk esetére vonatkozóan a növény használhatóságának, illetve kockázatainak utánajárni.

Lecsós, zöldfűszeres, színes, vegyes erdei gombaragu

$
0
0
Többféle gombát volt szerencsém gyűjteni, és először mindig a kevésbé állékonyakat szoktam felhasználni. A sötét érdestinórú, a nemezes tinóruk, az idősebb vargányákés a törékenyebb galambgombák voltak ilyenek.  


Elkészítés:

Apróra vágott fokhagymát és reszelt sárgarépát pirítottam mangalica zsíron, majd ezekre dobtam a feldarabolt gombákat. A kékülő nemezes tinórukat azonnal a serpenyőbe szeleteltem, mert, ha elég hamar éri őket a forró zsír, akkor nem kékülnek meg. Hasonlóképp tettem a sötét érdestinórúval is bár az, az ételben mindképp valamennyire sötétedik, de sebaj, éppen ezért szoktam ezt a gombát színes körítéssel készíteni, mert a sokféle szín együtt jól mutat sötétbarnával, feketével is. Színesítésként és lepirulva édeskés íze miatt tettem bele reszelt sárgarépát, illetve friss, kockára vágott paradicsomot és kevés karikára vágott, csípős zöldpaprikát. Utóbbiakat nem kell szétfőzni, így ezeket akkor adtam hozzá, mikor a gombák már szinte elkészültek. Fűszerek csak só és fekete bors. Zöldfűszerként megszórtam még tálalás előtt petrezselyemzölddel és podagrafűvel is. Ezt a ragut lehet kicsit lében hagyni és raguként enni körettel vagy magában, vagy lehet zsírjára pirítani és bruschetta- szerűen pirítósra tenni, vagy akár tojást ütni rá. Mindenképp finom.

Megjegyzés: az idősebb tinóruk vargányák és érdestinóruk termőrétegét le szoktam szedni, fejteni mert elnyálkásítják az ételt. Ha tehetem, a leszedett termőréteget visszaviszem az erdőbe, és ott dobom ki. Akinek fás kertje van, annak érdemes ott kidobni. 

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal

                                           A saját gyűjtésű gombákat lássa szakellenőr!

Pongyola pitypang (Taraxacum officinale) az egyik legértékesebb és egyben leggyakoribb vadzöldség

$
0
0
Ki ne ismerné a gyermekláncfűnek is nevezett, mindenféle gyepben előforduló pongyola pitypangot. Tejnedves, kesernyés ízű, gyakori gyomnövény, de akár a szuperélelmiszerek közé is sorolhatnánk. Sárga virágai tavasszal tömegesen virítanak sokfelé, tőlevélrózsája egész évben látható. Évelő faj, gyökerében a tartalék tápanyag, amivel áttelel az, az inulin, mint a csicsóka gumókban és még jó pár vad gyökérzöldségben is. Ehető, kóstolható minden része.
Felismerése: Valószínűleg nem nagyon kell bemutatni ezt a fajt, szinte mindenki ismerheti, aki nyitott szemmel jár. Levelei tőrózsában állnak, megnyújtott nyelv alakúak, de mélyen fogasak, kacúrosak, és nagyon változatosak. A 8-10 cm-es szár (tőkocsány) csőszerűen üreges, rajta levelek nincsenek. A tőlevelek is és a tőkocsány is tejnedvet tartalmaz, ha ruhánkra cseppen, azt barnára festi. A tejnedv nem mérgező, de irritáló lehet az arra érzékenyek bőrén. A csúcsálló aranysárga „virág” tulajdonképpen fészkes virágzat, sok apró virágból áll. A virágzat borult időben összecsukódik. Virágzás előtt tőlevél-rózsája összetéveszthető néhány rokonával, de leginkább a tőleveleiben igen hasonló mezei katánggal. Az azonosításban segít, hogy a pitypang levelei soha nem szőrösek, a mezei katáng levele legalább a levélereken szőrös. A pongyola pitypang közeli rokona a hozzá nagyon hasonló szarvacskás pitypang (Taraxacum laevigatum) ugyanúgy használható, mint a pongyola pitypang. 
Gyűjthető, ehető részek: Az egész növény ehető, de a fiatal leveleket, elsősorban a tőrózsa közepéből a legjobb gyűjteni. Gyűjthetjük a bimbókat és a virágzatot, valamint frissen elrágcsálhatjuk a tőkocsányt (szárat) is.Gyökere is ehető, de tea vagy kávészerű ital is főzhető belőle.


Gyűjtése: A leveleket egész évben szedhetjük, de a legjobb ízűek tavasszal.  A gyökeret ősztől tavaszig, a bimbót és a virágzatot akkor szedhetjük, amikor megjelennek. Gyakori gyomfaj, ha tiszta helyen találjuk, akkor szabad gyűjteni. A halványított pitypang "készítése" is ismert. Ez annyit jelent, hogy a pitypangleveleket gyűjtés előtt fénytől elzárva, letakarva tartják, ettől zöld színük halványul, és kesernyés ízük is mérséklődik. Van, ahol a halványított levélzöldséget piacokon is árulják.    
Felhasználása: Nyersen és főzve is ehető minden része. Ha keserű, akkor hideg vízben áztatással mérsékelhető a keserű íz. A leveleket leginkább salátaként ehetjük, főzve kisebb mennyiségben, inkább mással keverve. Bimbói is zöldségként ehetők vagy ecetes-sós kapriszerű savanyúságot is készíthetünk belőlük. Szétbontott virágzata, sárga virágocskái is tehetők salátába, fűszervajba, utóbbit szép sárgára színezik. Szirupot, zselét is lehet készíteni a virágok főzésével és áztatásával, de nincs jellegzetes íze, fűszerezni kell. A gyökér ehető, de keserű, áztatni kell. Megszárítva, darabolva, megpörkölve, megdarálva kávépótlóként vagy teaszerűen főzve is meg lehet kóstolni.
Táplálkozási értékei, hatásai: A pitypang számos erénnyel rendelkezik. A levél, jelentős mennyiségű káliumot, nyomelemeket, cukrokat, vitaminokat és inulint tartalmaz. Antioxidáns hatása is bizonyított. Vércukorszint csökkentő hatást is tapasztaltak a pitypanggal etetett nyulaknál, feltehetően úgy, hogy serkenti az inzulintermelést és gátolja a szénhidrátok felszívódását a bélben. A gyökér inulintartalma a legmagasabb ősszel, amikor, akár 40 % is lehet; tavaszra lecsökken. Az inulint a szervezetünk nem emészti meg, viszont a bélbaktériumok számára táplálékot jelent, ezért fontos prebiotikum, ami segíti a bélbaktériumok szaporodását. Keserűanyagai az emésztőnedvek termelődését, a májműködést serkentik. A növény fogyasztása esetén vízhajtó hatásával is számolni kell. Magas káliumtartalmával szív- vagy vese problémákban szenvedők számoljanak.
Figyelem, fontos: Fészkes virágúakra (pl. a parlagfűre) allergiások a keresztallergia eshetőségével számoljanak! Tejnedve irritáló lehet a bőrön, a ruházatot is megfestheti. Magas káliumtartalmával a szív- vagy vese problémákban szenvedők számoljanak!
A bejegyzésekhez felhasznált források: itt

A vadon ízei - szakácskönyv

$
0
0
Nem oly régen jelent meg egy kis szakácskönyv, amiben erdőkóstoló receptek is találhatók. 

Széles összefogás eredményeként elkészült a Gyeregyalog.hu Egyesület és a szerkesztő BioBia jóvoltából szakácskönyvünk, mely a déli határmenti régió nemzetiségeinek gasztonómiai hagyományait, illetve a vadon termő növények étrendbe való beemelésének lehetőségeit gyűjti csokorba hagyományos és innovatív receptek segítségével, itt élő és tevékenykedő, a gasztronómiát különböző megközelítésben művelő nagyszerű emberek tollából. 






Gesztenyések. Gesztenyéből lekvár, csokis-mazsolás krém és liszt

$
0
0
Az ősz egyik finomsága a szelíd gesztenye. Telepítve és kivadulva, erdőkben is találkozhatunk vele az ország egyes részein. A sült gesztenye kihagyhatatlan minden évben, de emellett házi tartósításával próbálkoztam gesztenyelekvárként, illetve könnyen készíthető belőle gesztenyeliszt is.   





Gesztenyelekvár: 

750 gr főtt, tisztított gesztenye, 
150-200 gramm barna cukor ízlés szerint, 
2,5 dlvíz, 
1 rúd vanília, 
csipet só, 
pár evőkanál rum vagy rumaroma ízlés szerint
(Ízesítésnek rum helyett citrusos likőrrel, illetve citrusok reszelt héjával is próbálkoztam már, úgy is finom.)   


A gesztenyét előző este beáztatjuk, majd héjakat kereszt alakban kicsit bevágjuk, és annyi vízben amennyi ellepi, kb. 20 perc alatt puhára főzzük. A langyos vízből kivéve héjától megtisztítjuk. A lekvárhoz a vizet nagyobb lábosban a cukorral együtt felforraljuk, ebbe a szirupba keverjük bele a gesztenyét, majd botmixerrel pépesítjük. Ha hígabb lekvárt szeretnénk, adhatunk hozzá még kicsi vizet. Az állás során, kihűlés közben még sűrűsödik, ezt is figyelembe kell venni. Hozzáadjuk a vaníliarúd kikapart magját és belefőzzük a vaníliarúd héját is, amit a főzés végén kiveszünk. Felforraljuk a masszát és folyamatos kevergetés mellett 15-20 percig főzzük. Még forrón, csírátlanított üvegekbe töltjük. Lefedjük, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Elkészülve gesztenyés süteményekbe finom töltelék vagy önmagában is fogyasztható nyalánkság. 


Csokis, mazsolás gesztenyekrém: 

250 g főtt, tisztított gesztenye, 
100 gmagas kakaótartalmú csokoládé, 
50 g vaj, 
100 g mazsola, 
pár evőkanál rum vagy rumaroma ízlés szerint, 
csipet só, 
vaníliarúd magjai vagy vaníliás cukor

A csokoládét gőz felett felolvasztjuk a mazsolát rumba áztatjuk, majd a felolvasztott csokoládéval és a vajjal együtt botmixerrel pépesre daráljuk, hozzáadjuk a gesztenyét és a fűszereket és jól összedolgozzuk. Kis adagokban fagyasztva tartható el, vagy rövidebb ideig hűtőben tartva eláll. Süteményekbe hidegen kenhető gesztenyekrém vagy önmagában csemegézhető finomság.      

Gesztenyeliszt házilag: 

A nyers, héjától megtisztított szelídgesztenyéket meghámozzuk, és kb. 45 fokon megszárítjuk, majd késes darálóval lisztté daráljuk. Sütéshez, főzéshez lisztszerűen használjuk.


Galagonya-birs lekvár és galagonya-alma lekvár

$
0
0

Idén sárgabarack nem termett, így most nem igen sorakoznak a kamrapolcon a családban igen kedvelt baracklekváros üvegek, ezért fontosabb lett más gyümölcsökből több lekvárt főzni. Sorban készítem a lehulló almákból és körtékből az almalekvárt és a körtelekvárt, és sor kerül a birslekvárra is. Nagy sikere van ezeknek a krémes, lágy lekvároknak, már most jól fogynak a reggeli pirítósokon. Tavaly készítettem a képen látható galagonya-birs lekvárt, az is hasonlóan krémes volt, de ez a lekvár mostanáig nem került fel a blogra. Most ezt is ismételni fogom, mert idén csodálatos hatalmas termések pirosodnak a galagonya bokrokon.



Elkészítés:

Hozzávalók: birsalma vagy birskörte vagy alma, galagonyatermés, pici só, cukor vagy más édesítés, citromsav vagy citromok kifacsart leve (ez hozza ki a galagonyahéjból a piros szint és a lekvárnak kis savasságot is ad természetesen). A mennyiségeknél egy szempontot érdemes figyelembe venni csak, mégpedig a galagonya mennyiségét. Egy nagyobb adag galagonya kell azért, mert kevéssel nem érdemes vacakolni. Ahhoz mérten kell szerintem legalább ugyanannyi alma vagy birs, de ez sincs kőbe vésve.

Külön főztem meg birseket, illetve az almákat és külön a galagonyát, amit passzírozni kell. Majd a kétféle gyümölcspépet összekeverve édesítettem, pici só is ment bele, és készre főztem. Sokat főzni nem kell, mert mindkét gyümölcspép elég sűrű. Az édesítés ízlés dolga, és mivel alapos hőkezeléssel cukor nélkül is eláll, így kevés cukorral édesítve sem lesz semmi baja. 

A birs és a galagonya aránya: nincs tuti arány, legyen szép színe, ezért én a galagonyát tekintem alapnak és ahhoz adom a birs vagy almahúst addig, míg a kívánt színt elérem. 

A birsek, almák főzése: A kívülről alaposan megtisztított birseket (almákat) ha egészségesek csupán csak félbe vágva, magházastól és héjastól felteszem vízben főni, míg fő, figyelem, nehogy túlfőjön, nehogy darabokra essenek szét a gyümölcsök. Ha kukacosak, akkor a sérült részt főzés előtt kivágom. Mikor a birsek vagy az almák megfőttek, kiveszem őket a léből, és hagyom kihűlni. Majd kihűlés után vágom ki a magházat. A birsek esetében a magház környékét is alaposan kikanyarítom, mert ott sok a kősejt, és az nem feltétlenül kell a lekvárba. Egy kanállal kikanalazom a gyümölcshúst is a héjból. Gyorsan megy így, és a héjastól főzés miatt kevéssé esik szét a gyümölcs, illetve kevésé lesz vizes majd a lekvár.Továbbá a héjban és a magházban levő pektin is kifő, ami segíti a lekvár besűrűsödését. A főzőlevet sem szabad kiönteni, mert lehűtve kiváló, üdítő ital. A gyümölcshúst pépesítem, de maradhat darabos is kissé. 

A galagonya főzése: A galagonyát az itt korábban már leírt módon előkészítem, főzöm, majd passzírozás után keverem a birs vagy az alma főtt gyümölcshúsához. Ezután édesítem, és lehet fűszerezni is, pl. vaníliával, citromhéjjal vagy fahéjjal. A keverék lekvárt alaposan összefőzöm, majd csírátlanított üvegekbe töltöm, és szintén csírátlanított (kifőzött) tetőkkel lezárom. Rövid fejtetőre állítás után az üvegek mehetnek is a száraz dunsztba. 

A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) mint fűszer- és levélzöldségnövény bemutatása

$
0
0
Sokak kedvence igen jellegzetes zamata, illata és íze miatt ez a nagyon régi fűszernövény. Talán ezért is van, hogy szinte nincs az országnak olyan része, ahol ne fordulna elő erdőszéleken, bokrosok aljában, partoldalakon, kőkerítések mentén vadon is ez a petrezselyemhez hasonló, de annál finomabb, törékenyebb, világosabb levélzetű növény. ha jól érzi magát akkor a talajt gyakran, sűrűn, egyeduralkodó módon borítja. Az őszi esők után jelennek meg magról kelt, friss hajtásai, és akár egész télen át nyár közepéig is gyűjthető. 

a zamatos turbolya fiatal hajtásai, fiatal levélzete

A zamatos turbolya kifejlődve 50-70 cm magasra növő, halványzöld levélzetű, fehér, ernyős virágzatú, egyéves növény. Általában tömegesen, sűrűn nőve találhatjuk. Nyáron nagyon sok magot szór, és azokból ősszel, évről-évre kihajt. A csipkeszerű, apró, osztott levélzetű, fiatal növénykék áttelelnek, majd tavasszal fejlődnek tovább. Édeskés, ánizsos illatú, és íze is jellegzetes. Főként zöldfűszerként, és kisebb mennyiségben salátába téve használhatjuk. Konyhakerti növényként is régóta ismert. Európa több országában főként fűszerkeverékek alkotórésze rozmaringgal, tárkonnyal, bazsalikommal keverve, de önmagában is kedvelik sok helyen.
Különösen kedveli a nitrogénben gazdagabb talajú akácosokat, bolygatottabb erdőszéleket, cserjéseket, fasorokat, parkok nem taposott részeit, és sövényekben, cserjék alatt sem ritka. Erőteljes ánizsos zamata kevéssé felel meg az átlag magyar ízlésnek. Bár már Mélius Juhász Péter 1578-ban kiadott Herbáriuma is szól konyhai alkalmazásáról, a hazai, népi konyha ritkán használta.  
Ehető, gyűjthető növényi részek: Virágzás előtti fiatal levelei ősztől a következő év tavaszáig gyűjthetők, majd a növekedő hajtás zsenge részei használhatók. A megkeményedő szár- és idősebb hajtásrészek már nem alkalmasak fogyasztásra. A virágok és a zöld termés is fűszeres ízű és illatú, de főként a leveleket használják.
Gyűjtése:Ősztől kezdve a következő nyár elejei virágzásig, illetve termésérlelésig gyűjthető, nyár végére visszahúzódik. Ősszel magról kihajt; a nagyobbacska növénykékről már ekkor gyűjthetünk levelet. Télen zölden telel át, így, ha nincs hóborítás, akár télen is szedhető. Érdemes ollóval vágni, mert az apró kis növénykék különben gyökerestől jönnek ki a talajból.

a zamatos turbolya fiatal hajtásai, fiatal levélzete

Felhasználása:Nyersen vagy főzve, főként frissen, zöldfűszerként használható. Ízlés szerint, kisebb mennyiséget salátába is tehetünk leveleiből. Van, aki összezúzva, olajjal, őrölt magokkal keverve, pesztóban is kedveli, és italturmixba is tehető. Íze sajnos nem tartósítható, elsősorban frissen adja ki a zamatát, szárítva vagy fűszersóban sem érdemes ezért eltenni. Fűszerként a főzés végén rakhatjuk levesekbe, mártásokba, frissen pedig majonézes, tejfölös szószokba, salátaöntetbe, de vegyes salátába is tehetjük leveleit és virágait is. Főként baromfi és báránysültek egyik fűszereként ismert és kedvelt.
Táplálkozási értékei, hatásai:Magas flavonoid- és C-vitamin-tartalma miatt természetes antioxidáns, így szerepe van az egészségmegőrzésben. Emellett emésztésserkentő, de fogyasztásakor vízhajtó hatásával is érdemes számolni. Egyéb gyógyhatásokkal is rendelkezik, külsőleg és belsőleg is használatos. Gyógynövényként is ismert és alkalmazható növény.
Figyelem, fontos: Jellegzetes alakú, petrezselyemhez hasonló, de annál finomabb szerkezetű és világosabb zöld leveleit nem nehéz megtalálni. Felismerésében fontos az ánizsos illatát és ízét is megtapasztalni. Rokonságában több, igen hasonló, mérgező faj is található.

A bejegyzésekhez felhasznált források: itt

Mezei szegfűgomba főtt vajban

$
0
0
A mezei szegfűgomba az egyik legízletesebb, jellegzetes illatú és ízű mezei gombánk. Az egész országban előfordul legelőkön, üde kaszálókon, de gyorsan be tud költözni befüvesedő parlagokra is.
Ha van, nálunk gyorsan elfogy, így kevéssé szoktam tartósítani. Hogy érdemes tisztított vajban (ghí) vagy a hazai népi nevén sült vajban vagy főtt vajban eltenni, annak ötletét egyik túrámon kaptam, köszönet érte! Bár hasonló vargányás vajat gyakran készítek, abban a vaj nem tartósított, és így kevéssé áll el magában is, gombával együtt pedig bizonyára még kevéssé.  



De mi is ez a sült vaj vagy főtt vaj: A hazai nevein főtt vaj, kisütött vaj, sült vaj vagy vajzsír napjainkban Magyarországon sajnos ismertebb az Indiából átvett néven tisztított vajként vagy ghí-ként, én is így hallottam, olvastam róla először. Pedig nálunk is megvolt, sőt még itt-ott meg is van készítésének hagyománya. Sok hazai néprajzi dolgozat említi ugyanis ezt a vajtartósítási eljárást a régi, hazai, népi gyakorlatból. Tartósságát az adta, hogy a vajból a nem zsír alkotórészeket, mint a tejfehérjét, írót, vizet kisebb hőmérsékleten, hosszú ideig főzve / sütve kicsapatták, illetve elpárolták, majd az üledéket derítették vagy leszűrték. Szinte országszerte alkalmazták ezt az eljárást, de főképp a katolikus vidékeken volt kedvelt, hiszen a vaj a böjti időszakban is használható zsiradék volt, így vajas véndőkben akár nagy mennyiséget is tároltak belőle. Előnye, hogy hűtés nélkül sem avasodik meg, használatkor pedig már nem ég meg, így magas hőmérsékleten lehet vele sütni. Íze is jellegzetesen finom, ezért a legfinomabb ételek ezzel készültek. 

Sajnos az ország sok vidékén még az I. világháború előttre tehetően kihalt készítése. Ahol fennmaradt, ott gasztronómiai értékei is biztosan közrejátszottak fennmaradásában, hiszen jó pár étel fontos hozzávalója lett a sült vaj vagy a liszttel dúsított sült vaj, a vajalja. A vajalját régen akkor készítették, amikor a friss vaj eltarthatósága a vége felé közeledett, vagyis szintén tartósításként. Liszttel a maradék savót"fogták be", de a vajalja önálló életre kelt és jó pár étel fontos hozzávalója lett. A böjti ételek rántásának zsiradéka volt a sült vaj, de tették krumplis ételekre, kásákra is. A vajalja pedig egyes vidékeken elengedhetetlen tartozéka volt és néhol ma is az például a barátfülének, a krumplis derelyéknek, sztrapacskának. Azt teszik a kifőtt tésztákra, illetve abba forgatják bele ezeket. 

Korábban nem is hallottam ilyesmiről, míg a szegedi tejpiacon pár éve rá nem találtam a vajaljára, ki is faggattam a tejtermékeket áruló idős asszonyt, aki elmondása szerint mindig is készítette, később pedig olvasgattam róla. Így derült ki, hogy - mint sok más jó dolog - a hazai konyhának része volt, és része ma is a sült vaj. 

A főtt /sült vaj készítése: A vajat egy vastag aljú lábasban felolvasztottam, nagyobb lángon melegítettem míg habzani nem kezdett, majd visszavettem a lángot alatta és kis hőmérsékleten már nem forrva, lassan hevítettem, közben néha keveregettem és lemeregettem a habot a tetejéről. Fél kg vaj kb. 40 perc alatt készült el, már nem habzott, és láthatóak voltak a kisült részecskék benne. Lisztet nem tettem bele, nem készült vajalja, hanem leszűrtem és hideg helyre raktam.

Szegfűgombás főtt vaj készítése: A szegfűgombát megmostam, lecsepegtettem majd konyharuhán szétterítve, néha átforgatva hagytam teljesen megszáradni. Csak a kalapokat használtam, így a tönköket lecsipkedtem kézzel (ezzel még egyszer ellenőrzöm is, hogy nincs-e benne véletlenül más gomba, hiszen a szegfűgomba tönkök rugalmasak, nehezen törnek, szemben más hasonló mezei gombákkal). A nagyobb kalapokat összevágtam, a kisebbek egészben maradtak. Közben felolvasztottam az előzetesen elkészített sült vajat, majd hozzáadtam a gombát, kicsit megsóztam, és forrás után, kb. 20 percet kevergetve kisebb lángon sütöttem még. Legvégén kóstolva kellemesre sóztam. A sütés során a gomba víztartalma is távozik, ezért ismét habzik a vaj, de közben figyeltem, hogy ne égjen meg a gomba. Ennyi idő alatt még tartotta színét, nem lett túl sötét, nem égett meg. Mikor késznek nyilvánítottam, csírátlanított (kifőzött) száraz üvegekbe töltöttem, és szintén csírátlanított, száraz fémtetőkel lezártam. 

Eredmény: Nem lett szegfűgomba íze, talán mert a sült vaj jellegzetes íze erőteljesebb, de így is nagyon finom. Hidegen tartom a gomba miatt (a sült vajat nem kellene). Néha kis adagot kiveszek belőle, hagyom puhulni és pirítósra kenem. Már két adagot is készítettem, az egyik felbontva áll vagy két hete a hűtőben, és semmi baját nem látok, nem érzek. A másik még zártan vár sorára. Bár a sült vaj évekig is eláll, gombával együtt azért pár hónapnál tovább nem tartom majd.           

Szegfűgombások még:


Szegfűgomba sós lében és leveskonzervként is tartósítható. Ha van frissen, akkor leginkább gombalevesbe kerül nálunk, ahol megadja a leves aromáját, ami kihagyhatatlan, és kevés gomba is elég hozzá. Ugyancsak kevés gomba is elég egy pirítósra készülő szegfűgombás finomsághoz.. Ha több szegfűgombára sikerül szert tenni, akkor tejfölösen vagy anélkül a gombapörkölt ebből szintén utolérhetetlen.

Hasonló:
sárga rókagomba fűszeres mangalica zsírban itt
emitt pedig rizike zsírban, amiből később rizike tükörtojással készült
no meg a vargányás vaj :)

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal

                                           A saját gyűjtésű gombákat lássa szakellenőr!


Kökényvíz

$
0
0
A érett kökénytermést egészben, a japánbirset szeletelve ezzel megegyező módon, hideg vízben áztattam pár napot. A japánbirs savassága gyönyörűen kiáztatta a kökény színanyagait, és kiáztak a fanyar ízek is. Amikor elkészült, le kell szűrni, és lé iható. A végeredmény C-vitaminos és antioxidánsokat tartalmazó hideg ital. Cukormentes, de édesíthető ízlés szerint.A leszűrt gyümölcsöket egyszer-kétszer még újra feltölthetjük vízzel, de már valamivel gyengébb italt kapunk. Japánbirs helyett citromkarika is használható  


hasonlók:
csipkebogyó-japánbirsvíz
vadalmavíz
vadkörteital
csipkeital
pamukalmás vadmentás ital a vadalmafák emlékére
mentás galagonyavirág ital
sóskaborbolya ital hidegen

Fermentált vadgyümölcs-italok és vadgyümölcs-savanyúság készítése őszi vadgyümölcsökből

$
0
0
Nagy kovászos uborka, kovászos cukkini és egyéb kovászos zöldség rajongó vagyok, de most már kovász (kenyér) nélkül készítem mindet. Még tegnap is tettem el uborkát, és a kamrában is van néhány kész "vizes uborka" -- ahogy régen nevezték -- télire eltárolva. Minden újat most már az előző kész uborka levével beoltva indítok. Jól bevált. Ha nincs éppen kész lé, akkor is elindul az erjedés magától. Szóval zöldséggel már jól boldogulok, de gyümölcsökkel kevéssé próbálkoztam. Sokat tanulok a Fermentor blogon gyümölcs-fermentálásból is, így most vadkörtével, kökénnyel és galagonyával kísérleteztem, vegyesen használva őket. Szénsavas üdítőital, laktofermentált üdítőital és vadgyümölcs-savanyúság készítés kísérlete volt a cél. Italok, már csak azért is, mert nálunk a kovászos uborka leve sokszor gyorsabban elfogy, mint maga a zöldség.

A vad és termesztett növények erjesztésének hagyományaiba, a kihalt módszereinek megismerésébe több év munkájával elég jól beleástam magam, erről ebben a cikkben írtunk. Sok érdességet is találtam érdemes belenézni azoknak, akiket érdekel. Pl. tudtátok, hogy a kovászos uborka levét régen piacokon üdítő italként is árulták. De ez még mind semmi, mert Budapesten egy vendéglőben kovászos lével kínálták a fröccsöt is. De készültek probiotikus, szénsavas italok és sörszerű italok, sokféle ecet, savanyítólé erjesztett kásaétel és sorolhatnám..., amikhez 63 növényfaj termését vagy más részét használták nálunk.
Elmélet után pedig a gyakorlat:    

laktofermentált italok és savanyúság készen

Részletes gyakorlati leírást itt olvashatunk ezeknek az erjesztett italoknak és ételeknek a készítéséről. Az üvegekbe vegyesen tettem galagonyát, vadkörtét és kökényt. Felöntöttem felforralt, majd lehűtött vízzel. 

A szénsavasnak szánt ital levéhez kevés citromlevet és pici cukrot adtam, tényleg nem sokat, mert a vadkörték között is volt érett, édes. A laktofermentált erjedés sós lében indul és megy végbe, így 2 % os sóoldattal (1 l víz / 1 evőkanál só).öntöttem le a  másik két üvegben a gyümölcsöket (a technikáról itt bővebben), és már kész, erjesztett uborka levével, két-három kanállal beoltottam. Leszorítani a víz alá sehogy nem tudtam az apró gyümölcsöket, így hogy nehogy megpenészedjenek, sűrűn megrázogattam az üvegeket. Lezárva, meleg helyen, konyhahőmérsékleten tartottam három napig. Az erjedés mindegyikben szépen elindult. Negyedik napon hűtőbe tettem mindet, hogy ott tovább érjenek.

indulás: 1 üvegben picit cukros, citromos lével felöntött vadgyümölcsök
2-3 üvegben vadgyümölcsök sós lében,
tejsavasan savanyított uborka levével beoltva
3 napig melegben erjedtek
3 nap múlva így néztek ki, elindult az erjedés, habzás,
szén-dioxid termelődés

A szénsavas ital kb. három nap alatt finom, pezsgős, édes lett. A többi egy hónapig érlelődött a hűtőben. Sokáig inkább sósnak, mint savanykásnak éreztem kóstoláskor, majd egyre inkább kezdett finom lenni. Savanykás, kicsit sós, de ugyanakkor gyümölcsíz is van bennük. A kökény sötétlilára színezte a kökényest. Szóval finom és egészséges probiotikus italok lettek. A szénsavas vadkörteitalt újra készítettem a kész italok fotózásához, másodszor is finom lett. A gyümölcsök is megsavanyodtak, savanyúságként ehetők.   


A kész italok:
A virágos pohárban picit pezsgős, édeskés vadkörteital,
középen laktofermentált vadkörteital, jobb szélen pedig a
tejsavasan erjesztett kökényes ital  
A gyümölcsök is megsavanyodtak a lével együtt a tejsavas erjesztésűekben.
Mindegyik ehető. A vadkörte szépen szeletelve vagy félbe vágva is jól
mutat majd a tányéron. 

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal
                                           
Viewing all 619 articles
Browse latest View live