Quantcast
Channel: Erdőkóstoló
Viewing all 617 articles
Browse latest View live

Gombák egy fagyos, januári napon - piros csészegomba és judásfülgomba

$
0
0
.... egy fagyos, de szép napsütéses, januári napon a Drávánál 

Piros csészegomba

bár ehető, mégse szedjük, mert ritka, veszélyeztetett, vörös listás faj, igen szórványosan fordul elő az országban. A hozzá igen hasonló narancsvörös csészegomba csak nyáron terem.


Júdásfülgomba

Júdásfülgomba a képen éppen jegesen, de felolvadva finom, és gyakori ehető gomba. Porcos állaga a különlegessége. Finom gombás tojásként, gombasavanyúságként, tejszínes mártásokban, más gombával vegyesen gombapörköltben vagy szószosan is.

Napsütéses, de fagyos januári túra képei

Zölden terített az erdő alja.
Télen, különösen a kevésbé természetes erdők alja az ehető tyúkhúrtól és zamatos turbolyától is zöldülhet.
Ez az akácos, fekete bodzás, fiatal erdő is ilyen volt.






Ehető, vadnövényes, gyógynövényes és gombász előadások, túrák, fesztiválok, tanfolyamok

$
0
0

Lassan elindul ez az év is, sorban jelennek meg az idei programajánlók. Ami kicsit is a témába vág, azokat itt gyűjtögetem majd, ha rábukkanok. De örülnék, ha el is küldenétek azokat az eseményeket, amikről tudtok. Túrákat, előadásokat, vad növényes kóstolókat gombafesztiválokat, vad növényes fesztiválokat. 

Én az alábbiakat találtam:

Váralja, Mecsek
Jánosi Anikó fotója



Előadások, túrák Pécs:

Március 5. 17 óra:
Gyógyító természetünk - egy előadás a vadon termő gyógynövényekről, gyógygombákról nem kihagyva a gyógynövények "leges-legjét" a medvehagymát sem. - Túravezetők klubja, Baranya Megyei Természetbarát Szövetség Központja (Pécs, Tímár u. 21.) Előadó: Dénes Andrea botanikus (JPM) - ingyenes

Március 25. hétfő, 15 óra:
Tájak korok Múzeumok Klub szervezésében - TAVASZI VEGETÁCIÓ A KÁLVÁRIA-DOMBON – séta. Vezeti: Dénes A. botanikus (JPM) ingyenes

Április 5. Péntek 14.30:  MEDVEHAGYMA KÓSTOLÓ SÉTA A KANTAVÁRHOZ. Találkozó: Pécs, Dömör-kapunál lévő buszmegállóban. Vezeti: TILLAI Gábor történész (JPM) „Részvételi díj”: Húsvéti sonka és tojás maradék. (Tájak Korok Múzeumok Klub szervezésében)

Május 14. kedd, 18 óra.
MME Baranya Megyei Csoport klubnapja - Az erdő ízei - előadás. Helyszín: Pécs, Akvárium-Terrárium, Munkácsy M. u. 31. előadó: Dénes Andrea botanikus JPM - ingyenes


Túrák országosan:

Galagonya túrák, márciustól novemberig minden hónap 3. vasárnapján indulnak, Budapest Moszkva térről:http://www.eletero-haz.hu/galagonya-tura

Gyógynövénygyűjtő túrák Bükkszentkereszten:http://gyorgytea.hu/gyogynovenygyujto-turak-a-bukkben

Nyílt természetjáró túrák Baranya:

Nyílt túrák országszerte, mert egyedül nem mindig jó túrázni, itt lehet csatlakozni: http://termeszetbarat.hu/tagszervezetek
Vadnövényes fesztiválok és gombafesztiválok 2013

Medvehagyma fesztivál
2013.március 30-31 Orfű, Mecsek


Gombafesztiválok 2013:

2013 július 6. Kárász, Mecsek: Gombafesztivál  http://www.iranymagyarorszag.hu/viii_gombafesztival/E1007130/


Itt az ideje

$
0
0
Benevezték az Erdőkóstolót a Nők Lapja Café blogversenyére, melyben keresik az ország legjobb bloggerináját. Nos a bloggerina stimmel. De, hogy a legjobb lenne? Hát van még mit javítani. De ha Ti kedvelitek, mint Bia aki benevezte, akkor szavazhattok 
itt: Szavazok
És aminek még itt az ideje, azt a kép alatt sorolom:


Szóval aminek még itt az ideje:
Mondjuk nézzetek körül itt, ha még nem tettétek:.Vadnövénykóstolós, nagyszerű, amerikai blog 

és az Erdőkóstoló blog jobb oldali sávjában még találtok párat, ahol érdemes körülnézni.

És igen, ideje elfogyasztani a betárolt medvehagyma készítményeket, mert lassan itt az új. Bármennyire is hihetetlen (számomra) lassan egy éve indult a blog, éppen a medvehagymaszezon kezdetén. 


Aztán: aki nem követi az Erdőkóstolót a Facebook-on, akkor itt az ideje, hogy néha oda kattintson, mert ott sokkal több információ megosztására is lehetőség van, így ott jobban pörög az "Erdőkóstolás".

Pl.
mert annak is itt az ideje, hogy kihasználjuk a téli vadzöldségeket a zöldségínséges időkben, mint a pl. tyúkhúr, zamatos turbolya, csalán, melyek most is gyűjthetők.


Tavaszt idéző, akácvirágos citruslekvár

$
0
0
A tavasz ízeit és illatát szerettem volna becsempészni ebbe a citruslekvárba. 


Vásároltam biomandarint és egy-két biocitromot. Héjukat lereszeltem a lekvárhoz, majd jött a neheze. Néhány narancsot, vérnarancsot (ettől szép színe lett), ill, a már lereszelt biomandarinok és a biocitromok belsejét megtisztítottam, amennyire lehetett a gerezdeket hártyátlanítottam. Nem teljesen sikerült, de pici keserű nem ártott. (Ha a teljes héjat beleteszem szerintem igen keserű lett volna.) Majd a citrus húst, annyi sűrű akácvirágszörpben feltettem főni amennyi bőven ellepte. A májusban eltett, celofánnal fedett egyik akácszörpöm eléggé besűrűsödött, így ez igazán alkalmas volt erre a célra. Édesítettem, és forrástól számítva még rövid ideig főztem, de nem akartam sokáig, mert elég híg volt ahhoz, hogy főzéssel besűrűsödjön. Pépesítettem botmixerrel, közben kevés stabark zselésítőt is belemixeltem. Visszatettem kis időre forrni, majd steril befőttes üvegekbe töltve dunsztoltam a forró vízben, amiben a befőttes üvegeket sterilizáltam. (Nekem a stabark zselésítő elég jól bevált, és ha minden igaz, nincs benne semmi problémás anyag.) A lekvár nagyon finom lett 10 év alatti szakértőim szerint is, így már vár a következő adag narancs, hogy újabb pár üvegecske lekvár készüljön. Mennyiségeket nem adok meg, mert igazán egyszerű elkészítése, és az ízesítése is ízlés kérdése. Az ajánlott stabark mennyiség pedig a stabark csomagolásán olvasható. Igen kevés kell belőle, ezért óvatosan adagoljuk.    


Téli erdőkóstolás - zöldségnövények

$
0
0
Télen, és különösen az idei télen, amikor nem volt folyamatos hóborítás, sok egészséges zöld levélnövény gyűjthető a természetben. Enyhe teleken, fagymenetes időben a tél, de még inkább a kora tavasz a gyökerek, gumók gyűjtésnek ideje is. Ezekről azonban majd később. 

Most jöjjön néhány zöld növény.  
A fajok felismeréséről bővebben a blog fajfelismerés oldalán

Február elején, enyhe időben, már néhány virágzó faj is gyűjthető. A kosárban pitypang (gyermekláncfű) piros árvacsalán, tyúkhúr, vad snidling (kígyóhagyma).

A tálban korábban, még szinte a hó alól gyűjtött fajok: Tyúkhúr, csalán, zamatos turbolya, pitypang, podagrafű, középen medvehagyma hagymája, amit a patak mosott ki, de lehet, hogy a vadak is besegítettek.

A pécsi piacon vadsnidlinget  vagyis kígyóhagymát (Allium scorodoprasum) is árulnak telente, de még kora tavasszal is.
   
A vad snidling, kígyóhagyma (Allium scorodoprasum) levele lapos, de összepöndörödik, Íze enyhén fokhagyma íz. Néhol tömegesen van erdőszéleken bozótosokban. Salátaként, vagy apróra vágva, ízesítőként, mártásokba, öntetekbe igen jól használható. 

Piros árvacsalán (Lamium purpureum) enyhe teleken korán kivirágzik, de kora tavasszal sok helyen gyűjthető. Gyümölcsösök aljában, erdőszéleken, parlagokon, bolygatott réteken, kertekben is tömeges lehet. 
Fiatal levelei virágai is bekeverhetők egy-egy salátában, de főzve is fogyasztható. Enyhén kesernyés. Gyorsan elvirágzik, de  magról gyakran újra kihajt. Felismerése nem nehéz, közeli rokona a szintén pirosas színű foltos árvacsalán (Lamium maculatum) szintén ehető. Annak legalsó leveleinek közepén fehér csík látható. A fehér árvacsalán (Lamium album) inkább gyógynövényként ismert. A később virágzó sárga árvacsalán (Lamium galeobdolon)  sem mérgező, de rossz illatú, fogyasztása nem jellemző.   
    
Piros árvacsalán (Lamium purpureum)

Csípős csalán (Urtica dioica). Télen is vannak fiatal levelei, amik jó ízűek, de sokat kell keresgélni. Kora tavasszal viszont tömegesen is szedhető majd.   

 Pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale) levele egész télen szedhető, viszont elég keserű, amit vízben áztatva méréskelhetünk. Fiatal, kora tavaszi levelei kevésbé keserűek. Cukorbetegnek különösen ajánlott fogyasztása. 

 Február 8-án már néhol virágzott is a pitypang (Taraxacum officinale) Pécsett.

Podagrafű (Aegopodium podagraria). A legfinomabb erdei salátanövény szerintem, télen és tavasszal szedhetők levelei, de legfinomabbak azért a még ki nem terült legfrissebb levelek. Bővebben 

Tyúkhúr (Stellaria media)
Sokfelé előfordul, kertekben gyomként, erdőszéleken, bolygatott gyepekben, parkokban. Egész télen át zöldülhet, igen egészséges saláta és főzeléknövény. Óvatosan szedjük, mert könnyen bekeveredhet levelei közé más faj is.

Zamatos turbolya 
Idén késő ősztől gyűjthető volt, főképp erdőszéleken, bozótosok szélén. Finom fűszer- leves- és főzeléknövény.

Medvehagyma kapris, szalonnás tekercsek

$
0
0


Hozzávalók

Tészta:
50 dkg liszt 
10 dkg vaj vagy zsír
2,5 dkg élesztő
2,5 dl tej,
1 evőkanál cukor 
1 kávéskanál só

Töltelék:
Egy jó szelet apróra vágott szalonna
medvehagyma kapri
15 dkg reszelt kemény sajt
három, négy kanál tejföl
pici só (szalonna és kapri is sós!)
bors

Az élesztőt langyos tejben felfuttatjuk, majd összedolgozzuk a tészta többi alapanyagával. Alaposan kidagasztjuk. Kétszeresére kelesztve, két darabban, téglalap alakúra nyújtjuk (kb. fél cm vastagságúra). A lapokat először megkenjük vékonyan tejföllel, majd rászórjuk az apróra vágott szalonnát, medvehagyma kaprit és a reszelt sajtot. Picit sózzuk, borsozzuk. Feltekerve, kb. 1,5 cm-es szeletekre vágjuk. Tepsiben még kel egy fél órát, majd legalábbis az első adagot hideg sütőbe tehetjük sütni, a második adag még kelhet tovább.   

Hasonló finomság:

Vadgyümölcsös, vadvirágos tekeverék

$
0
0
A tavaly begyűjtött megszárított gyógyfüvek, szárított bogyók, vadvirágok eltarthatósága, hatóanyag tartalmuknak csökkenése fajonként változó. Van ahol azt olvasom, egy évig tarthatók el, van ahol azt, két évig használhatók hatásosan fel. Persze, a legjobb, ha nem tarjuk túl sokáig őket. S mivel lassan új tavasz jön, és új nyár, nem kell visszafogni magunkat olyan fajok esetében melyekből, finom élvezeti tea készíthető. 



A fajok a teatálban, vadak és nem vadak, melyek a keverékbe kerültek: Az élénk piros magozott csipkebogyó, felette, körben tovább, aszalt kivi (savanykás íze és szép színe miatt) vadrózsaszirom, galagonya virágos hajtása (ez sosem árt felnőtt korban) aszalt vadalma és vadkörte fantasztikus illatuk és ízük miatt, aszalt narancs, akácvirág, patika párlófű (vagy más néven apróbojtorján) bodzavirág, édes alma aszalva. Mehet bele aszalt galagonya és kökény is. A tea vöröses színét majd a patika párlófű adja, illatát és aromáját leginkább az aszalt vadalma és vadkörte, melyek apró gyümölcsében a termesztett almák és körték többszörös aromája koncentrálódik. Savanykás a narancstól és a kivitől és édeskés az édes aszalt almától. Gyógynövényei élvezeti teaként is ihatók. Galagonyavirág tartalma a stresszes napokon jó hatású lesz. Szép napot, egészséget mindenkinek!



A tavasz első ehető jelei

$
0
0

Ma, ill. a napokban (2013 február) a Mecsekben készült fotókon 

salátaboglárka (Ranunculus ficaria)

medvehagyma (Allium ursinum) 
legelső kibújt levelei

Virágzó pitypang vagy gyermekláncfű
(Taraxacum officinale)

Gazvacsorák

Bloggerinák 2013

$
0
0
Rövid bejegyzés lesz. Nagyon egyetértek a zsűri döntésével.Az Év Bloggerinái Limara péksége ill. a Kifli és Levendula blog alkotói.

Meglepő még számomra is, hogy mennyire sikerült a zsűrinek azt a két blogot kiválasztani, ami nekem is sokat jelent. Ők voltak a két első blog, amit elkezdtem olvasni, és hosszú ideig csak őket néztem. Azt gondoltam, ha valahogy érdemes blogot írni, akkor úgy, mint ők. Az Ő hatásuk is kellett ahhoz, hogy én is belevágtam. Gratulálok őszinte szívvel és köszönöm nekik!



Alapfokú gombaismereti tanfolyam, ehető, vadon élő növény alapismerettel kiegészítve - Pécs. 2013. március 28-tól.

$
0
0




A tanfolyamon részvevők az ehető gombák felismeréséhez, valamint a gombák gyűjtésével, tartósításával, elkészítésével kapcsolatban kapnak hasznos ismereteket. A résztvevők a legalapvetőbb gombák, cca. 100 faj felismerését tanulják meg, hivatalos végzettséget azonban a tanfolyam nem ad. Szemléltetés fényképekkel és a gombaszezonban friss gombával.

Ehető, vad növények ismerete a gyakorlati gombaismeret túrákhoz kapcsolódik, ahol a túra során talált, legfontosabb, gyom és erdei zöldségnövények, ehető virágok és vadgyümölcsök, termések felismerésével is megismerkedünk. 

A tanfolyamot Orbán Imre gomba szakellenőr tartja.
Ehető vad növények ismerete: Dénes Andrea - botanikus

Az oktatás 9 x 4 óra elméletből és 8 gyakorlati gombaismereti túrából áll, ezek is kb. 4 órásak.

Az elméleti órákat csütörtök délutánonként 17 órától és kisebb részben szombaton 15 órától tartjuk. A tanfolyam órái a tavaszi-nyári és az őszi gombaszezonhoz alkalmazkodva, részben tavasszal, részben ősszel lesznek, nyári szünettel. Tavasszal 6x4 óra, ősszel 3x4 óra.  (Az órabeosztás és kezdési időpont a résztvevők többségének igénye szerint változhat.) Elméleti órák helyszíne: Természettudományi Múzeum Pécs, Szabadság utca 2.

gyakorlati túrák szombat délelőttönként lesznek 9-13 óra között, de az időpontokat - időjárás függvényében - rugalmasan kezeljük, hogy minél több gombát legyen esély találni és meghatározni. A gombaismereti túrák helyszíne elsősorban a Mecsek ill. a közeli Ormánsági erdők. Tavasszal 4x4 óra, ősszel 4x4 óra gyakorlat. A túrákon is csak a fizető hallgatók vehetnek részt, de gyerekeket örömmel látunk. A résztvevőknek kell eldöntenie, hogy a munkában, tanulásban mennyire zavar a gyerekek jelenléte.

A tanfolyam részvételi díja 25.000,- Ft, mely fedezi az összes elméleti és gyakorlati foglalkozás tandíját és a fénymásolt anyagok költségeit. Az ajánlott irodalom költségét és a gyakorlati túrákra utazás költségeit a tanfolyam részvételi díja nem tartalmazza. A részvételi díjat egy összegben kérjük befizetni a Természettudományi Múzeum pénztárában (Pécs, Szabadság u. 2). A számlaadás formai kötelezettségei miatt a befizetéshez mindenki hozza magával adó- vagy adóazonosító számát. Befizetés pénztári órákban lehetséges: keddtől-szombatig 10-16 óráig. A befizetett részvételi díjat a résztvevő akadályoztatása esetén vissza nem tudjuk téríteni, de a részvétel joga másra átruházható.

A tanfolyam legalább 20 de legfeljebb 25 fővel indul. Befizetést akkor kérjük, ha a megfelelő létszámú jelentkező megvan, erről minden jelentkező értesítünk.

Induló megbeszélés: március 28. csütörtök, 17 óra. Helye: Természettudományi Múzeum Pécs, Szabadság u. 2.
Jelentkezés: e-mailben: denes.andrea@jpm.hu
Jelentkezési határidő: március 20. Túljelentkezés esetén részvétel jelentkezési sorrendben. A jelentkezés a részvételi díj befizetésével válik véglegessé. Várólistát állítunk, az esetleges visszalépők helyét szintén  a jelentkezés sorrendjében töltjük fel.

Elérhetőségek, információ:
Szervező: Janus Pannonius Múzeum Természettudományi Osztálya.
Információ: Dénes Andrea denes.andrea@ jpm.hu. Tel.: 72-213419 (kérjük elsősorban e-mailben érdeklődjön és jelentkezzen.)
Orbán Imre gomba szakellenőr elérhetősége: Tel. 30/824-8646)

A tavasz első napjának piaci képei - egy éves a blog

$
0
0
2012 .március 1. emlékezetes dátum. Pont egy éve indítottam ezt a blogot, de majdnem el is felejtettem az évfordulót. Most jutott eszembe, miközben feltöltöttem a fotókat és címet kerestem ezeknek az üde, tavaszi, piaci állapotokat megörökítő képeknek. Ünneplésre tehát nem készültem, talán majd később. De az biztos, hogy jól emlékszem, tavaly ezen napon is ilyen szép napsütéses idő volt. Mert Pécsre ma tényleg megérkezett a tavasz és nem csak a naptárban. 
A képeken medvehagyma, kígyóhagyma ami erdei vad ehető növény és sok virág barka.
Szép tavaszt mindenkinek! 













Medvehagyma szezon kezdésre - Kis ismétlés a fontos tudnivalókról. Törvények, szabályok

$
0
0

A vad növény gyűjtésre vonatkozó törvények, szabályok


Szabályok:

Csak a biztosan felismert, ehető vagy gyógynövényt szabad gyűjteni.

Fontos, hogy mindenki úgy gyűjtsön bármilyen növényt, ehető, vad növényt vagy gyógynövényt, hogy ugyanott, ugyanazt jövőre, vagy hosszú távon is megtalálja, vagyis az egyed és a faj állománya túlélje a gyűjtést.

Mindig csak annyit gyűjtsünk, amit maradéktalalnul fel tudunk használni.


Soha ne húzzuk ki gyökerestől a növényt, mindig hagyjunk elegendő levelet vagy virágot az egyed túléléséhez, szaporodásához. (Gyökereket, hagymákat csak a nagyon gyakori fajok esetében, és kis mennyiségben gyűjtsünk egy-egy területen.)

Ne tépjük, nyúzzuk, húzzuk, hanem ollóval vágjuk le a gyűjteni kívánt növényi részeket (kivéve persze a könnyen leváló terméseket).

Az élőhelyet, ahol gyűjtünk ne tapossuk össze. Sáros, vizes területen különösen vigyázzunk erre. Réteken, kaszálókon, a tulajdonos engedélyével, a rétet nem összevissza járkálva, taposva (különösen nem kaszálás előtt letaposva) gyűjtsünk.

Fákról, bokrokról csak a virágot, termést, ágak letörése nélkül szedjük. Rügyeket, hajtásokat oldalhajtásokról és ne a vezér (csúcs) hajtásokról gyűjtsünk.

Területileg ritka növényeket ne gyűjtsünk, csak a gyakori fajokat. Aki rendszeresen gyűjt az tudja, mely fajok ritkák ott, ahol gyűjt. Fontos ezek kímélete, állományuk túlélése, esetleg szaporodás érdekében.

Tiszta helyről, tiszta, egészséges növényi részeket gyűjtsünk.


Törvények:


A vadnövény-gyűjtést természetvédelmi törvények és az erdőtörvény szabályozzák:


1. A TERMÉSZETVÉDELMI TÖRVÉNYEK alapján:

Védett növényt tilos gyűjteni. A jelenleg hatályos jogszabályok (1996. évi LIII. törvény 38. § (1) a) pontja) a védett természeti területen történő gyűjtést, és a gyűjthető mennyiséget is szabályozzák. Védett terüten csak engedéllyel lehetséges a gyűjtés. Az engedélyt a területeileg illetékes Zöldhatóságtól (Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség) lehet kérelmezni. A teljes törvény itt olvasható: 1996 évi LIII törvény a természet védelméről.
Vonatkozó 38. § (1) a) pont:

38. § (1) Védett természeti területen a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges különösen:

a) kutatás, gyűjtés, kísérlet végzéséhez, kivéve, ha a kutatást országos jelentőségű védett természeti területen az igazgatóság végzi;

Natura 2000 területek térképen itt

Védett területek térképen (TIR) itt


2. AZ ERDŐTÖRVÉNY alapján:

Nem védett erdőkben a növénygyűjtés erdei haszonvételnek minősűl. Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009 évi XXXVII. törvény 68. § f) és 69. § (7) pontja értelmében állami erdőben az egyéni szükségletet meg nem haladó, mennyiséget, erdő talaját és biológiai sokféleségét nem károsító módon lehet gyűjteni

A teljes törvény itt olvasható: 2009 évi törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról

A vonatkozó pragarafusok az erdőtörvényből:

Az erdei haszonvételek általános szabályai:

68. § Erdei haszonvételnek minősül:

a) a fakitermelés;
b) az erdészeti szaporítóanyag gyűjtése;
c) a vadászati jog gyakorlása vagy hasznosítása az e törvény hatálya alá tartozó területen;
d) az elhalt fekvő fa és gally gyűjtése, illetőleg elhalt, száraz ág nyesése;
e) a kidöntött fáról történő fenyőgally, toboz és díszítőlomb gyűjtése;
f) a gomba, vadgyümölcs, virág, illetőleg gyógynövény gyűjtése;
g) a bot, nád, sás, gyékény termelése és fű kaszálása;
h) a méhészeti tevékenység;
i) a fenyőgyanta gyűjtése;
j) cserje kitermelése, élő és elhalt cserjék hajtásainak gyűjtése.

69. §
(1) Az erdei haszonvételek gyakorlása nem károsíthatja, illetve veszélyeztetheti az erdő biológiai sokféleségét, felszíni és felszín alatti vizeit, talaját, természetes felújulását, felújítását, a védett természeti értéket, valamint az erdei életközösséget.
(2) Az erdőgazdálkodó az erdei haszonvételeket e törvényben meghatározott feltételekkel gyakorolhatja.
(3) Az erdei haszonvételnek minősülő vadászati jog gyakorlására, hasznosítására a külön jogszabály rendelkezéseit az e törvényben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(4) A 68. § b), valamint d)-j) pontjai szerinti erdei haszonvételek gyakorlásának feltételeit - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - az erdőgazdálkodó jogosult meghatározni.
(5) A földalatti gomba fajok az erdőgazdálkodó engedélyével, az e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban előírtak szerint gyűjthetőek.
(6) Az erdei életközösség védett fajai fennmaradásának és fejlődésének biztosítása érdekében az erdészeti hatóság - hivatalból vagy a természetvédelmi hatóság megkeresése alapján - korlátozza vagy megtiltja erdőben a cserjék kitermelését, az elhalt, fekvő fa és gally, valamint élő és elhalt cserjék hajtásainak gyűjtését.
(7) Az erdőgazdálkodó köteles tűrni - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az egyéni szükségletet meg nem haladó gomba, vadgyümölcs, gyógynövény állami erdőben való gyűjtését.
Magántulajdonú erdőkben a tulajdonost illik megkérdezni, kérni engedélyét. Hogy mely erdők magántulajdonúak, arról mindenki saját környezetében tájékozódhat.




"Jó", fontos felismerni a fajokat

Csak a biztosan felismert fajokat gyűjtse mindenki. Vannak erősen mérgezők! Gombákat vigyük szakértőhöz, fontos!!! Segítség a fajok felismeréshez az erdőkóstoló fajfelismerés oldalán, itt.



Jó tudni az őszi vadgyümölcsök használatához



Több, nyárvégén, ősszel érő vadgyümölcs magja mérgező kéksavat tartalmaz. Többek között, a fekete bodza, a zelnicemeggy (vagy zselnice), a vadalma, a kései meggy, a kökény. Ezek magjait egészben eltávolítva, a gyümölcs többi része teljes biztonsággal fogyasztható. Ha nyersen esszük, a magot nem szabad megrágni vagy feltörni.

Több, őszi vadgyümölcs ízét befolyásolhatjuk, ha szedés után lefagyasztjuk. Így valamivel édesebbek lesznek, ha van kesernyés ízük, az is mérséklődik. Régen ezért várták meg, hogy megcsípje a dér a gyümölcsöt, és ezután szedték. Kökény, galagonya, csipke éppen ezért, akár egész télen át is szedhető, persze, ha nem potyog le, vagy a madarak vagy mások nem előznek meg bennünket. A fagyasztás a nyersen való feldolgozást is segíti. A szétfagyott sejtekből könnyebben kiszabadítható a gyümölcshús, könnyen pépesíthető, passzírozható lesz a vadgyümölcsünk, könnyen kiáztathatjuk levüket, pl. egy vadgyümölcsvízhez. Így vitamintartalmuk is megmarad. Míg főzéssel a 30 fokon elbomló C-vitamintartalmuk biztosan elvész.

A madárberkenyénél - ami nálunk ritkább, inkább északi országokban szedik, fanyar lekvárt, likőrt, szirupot, szörpöt készítenek belőle - pedig kifejezetten ajánlott a több hónapra lefagyasztás. Keserű íze így átalakul fanyar, kellemes aromává. Én majd mostanában megyek madárberkenyét keresni, remélem lesz termése.


Kora tavaszi, sonkás, erdei, vegyes saláta

$
0
0
Kora tavaszi, vegyes, erdei saláta húsevőknek, amivel rögtön gyógyítjuk is a húsevés kellemetlen hatásait. Ugyanis sült sonkás és podagrafüves. Egyik köszvényt okozhat, a másik gyógyítja. Így talán egálban lesznek.


Hozzávalók (alább a tálon sorban, körben): Friss csalánhajtás, pongyola pitypang fiatal levelei, salátaboglárka fiatal levelei, podagrafű éppen kihajtott zsenge levelei, medvehagyma levelek. A salátába került még főtt csicsóka és főtt burgonya kocka, valamint sült házi sonka kockák. Salátaöntet: Vadalma ecet (házi), méz, pici só, őrölt fekete bors, pici hidegen sajtolt napraforgó olaj. Cukorbetegnek is ajánlható, a csicsóka és a pongyola pitypang ugyanis kedvezően hat a vércukorszintre.

Csalán (Urtica dioica)
Pongyola pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxcum officinale)
Salátaboglárka (Ranunculus ficaria)
Podagrafű (Aegopodium podagraria)
Medvehagyma (Allium ursinum)

Medvehagymával és más "vadzöldekkel" töltött kelt kifli

$
0
0
Kelt tésztából gyakran készítek töltött kifliket, tekercseket. Fűszeres, tejfölös szósszal mártogatós kalácskákat. Finom lágy kelt tészta kell, ez fontos. A töltelék ezerféle lehet, pl. házi, igazi lekvár, nem árt, ha több éves, és már szinte úgy kell kivágni az üvegből, mert az biztosan nem folyik ki a kifliből. Nekem ilyen sok van, nem azért mert rossz a lekvár és nem fogyna el, hanem mert ilyen is kell. Ha celofánnal kötöm le az üveget, akkor állás során szépen besűrűsödik, mint a birsalmasajt.

Lehet még zöldfűszeres-sajtos, zöldfűszeres-vajas-tejfölös. Ha kicsit leves a töltelék, amit beleteszek akkor egy pici zabpehely (lágy), zabkorpa vagy esetleg sima liszt hozzá keverésével nem ázik el a tészta a tölteléktől.


Töltelék:
2-3 maroknyi apróra vágott vegyes erdei zöld,úgymint: medvehagyma (sok), salátaboglárka, pitypang levél, podagrafű fiatal levele, csalán friss hajtása
1/2 kicsi vaj
2 evőkanál tejföl
1-2 evőkanál zabkorpa vagy liszt
(ha nincs benne medvehagyma, akkor egy gerezd reszelt fokhagyma)
só, bors
kb. 5 dkg reszelt kemény sajt, több is lehet
esetleg apróra vágott sonka
A fentieket összekeverjük


Kelt tészta:
1/2 kg liszt (lehet lisztkeverék is, én most zabpehelylisztet és kevés zabpelyhet is kevertem a sima búzaliszthez)
kb. 1/4 liter tej
2,5 dkg élesztő
1 evőkanál cukor
2 kanál olvasztott vaj vagy olaj
fél teáskanál só

Dagasztás során lágy, rugalmas tésztát kell, hogy kapjunk, amit kétszeresére hagyunk kelni, majd újra, finoman átgyúrva megtöltjük a kifliket, és negyed órás kelés után mehetnek a sütőbe. Aki szép fényes kifliket szeretne, lekenheti tojássárgájával őket, akkor nem lesznek, ilyen lisztesek, de nekünk így is finom lett.




Csalán (Urtica dioica)
Pongyola pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxcum officinale)
Salátaboglárka (Ranunculus ficaria)
Podagrafű (Aegopodium podagraria)
Medvehagyma (Allium ursinum)


Sokféle medvehagymás

$
0
0

Vadsnidlinges (kígyóhagymás) sóskaszósz

$
0
0
Medvehagymával már próbáltam a sóskát párosítani, nagyon finom, egymás karakteres ízét gyengítik, és ez jó. A vadsnidling vagy kígyóhagyma (Allium scorodoprasum) fiatal levelei finomak, fokhagymaszerű ízűek. Kevésbé sűrű erdőkben, erdőszéleken, az előző évben elszórt magokból sűrűn kihajtó snidlingszerű, és méretű fiatal levelek szedhetők. Felismeréshez fontos a fokhagyma illat és íz. Levele lapos, de sokszor összetekeredik. Én most a piacon vettem a (kerti) sóskával együtt. Felénk a sajnos egyiket sem találom, sem a hagymát sem a mezei sóskát.


Elkészítése nem ördöngösség: Apróra vágtam egy csokor kígyóhagymát, kevés vajas olajon feltettem illatozásig. A megmosott  (30 dkg) sóskát is kicsit összevágtam, majd ráborítottam az illatozó, piruló vadhagymára. Együtt párolódtak míg a sóska összeesett, majd vízzel felöntve, forrásig melegítettem, közben sóztam, picit borsoztam. Zabkorpás liszttel sűrítettem, majd botmixerrel pépesítettem. (Variációk lehetnek: húslével vagy zöldséglével felöntve főzni és tejszínesen, tejfölösen is lehet habarni.)  Tejföl csak a tetejére került. Apróra vágott, főtt tojással tálalva, jó kis hétköznapi ebéd volt. Cukrot nem tettem bele, nem maradt ki a receptből, én nem szeretem a sóskát sem édesen, de ebbe a vadhagymás variációba nem is jó.

Kígyóhagyma gyűjtés természetvédelmi szempont: Csak a hagymalevelek felső, sötétzöld részét vágjuk le, sokkal kevésbé tőben, mint amit a piacon vásároltnál, az alábbi fotón. Úgy vágva a levelek tovább nőnek, és később akár ismét levághatók, ill virágozni, magot hozni is tud a növény. Védett területen ne szedjük. 


kígyóhagyma (Allium scorodoprsum)
Hasonló:Vadsóska mártás medvehagymával

Fűszeres vajon párolt vadzöldségek, pirított céklával, sárgarépás húsgombóccal, csicsókás krumplipürével.

$
0
0
A vajon párolt erdei zöld levelek nagyon finomak, egészségesek, de érdemes jól fűszerezni őket. Családom aggódik a nyersen tálalt, erdőben gyűjtögetett étkek esetleges fertőzöttsége miatt. Vadállatok által terjesztett kórokozók tényleg kerülhetnek a talajon levő zöldekre. Biztosan más is aggódik, és bár biztosan nem gyakori, de előfordulhat ez is. Alapos mosás, meleg vízben is, és hőkezelés után azonban már az aggódóknak sem kell aggódni. Tápanyag és vitaminkímélő hőkezelés pl. a vajon párolás. 



Az épphogy összevágott erdei zöldségeket (csalán, salátaboglárka, medvehagyma, podagrafű) vegyesen, fűszeres (bors, fokhagyma, pici majoránna, csipet kömény) vajon megpároltam. Színes borssal, só nélkül roppanósra pirított céklával és csicsókával vegyesen főzött krumplipürével, valamint a böjt jegyében reszelt sárgarépával "felhigított" (30 dkg darált hús, 1 közepes apróra reszelt sárgarépa, 1 közepes reszelt krumpli, 1 tojás, fűszerek), sütőben sült húsgombócokkal tálaltam.     

Áprilisi erdőkóstoló tál vadzöldekkel, gombával, egy ártéri erdőből, recepttel.

$
0
0
Ártéri erdőkben, melyek fűz és nyárligetek vagy magasabb részekan tölgy kőris-szil ligeterdők kevésbé vannak jelen a hegyvidéki erdőkből ismert fajok, mint pl. a salátaboglárka vagy a medvehagyma. Ezek az erdők nedvesebbek, gyakran (a folyók alsó szakszán) homokos talajukban korán előjön a cseh kucsmagomba, az áradások utáni iszaplerakódáson pedig sok ehető gyom terem. Az ártéri erdőkben tömeges lehet a nedvesség igényes fekete nadálytő és komló. Fiatal hajtásuk, ill. fiatal levelük ehető. A komlórügy, komlóhajtás csemege sokfelé. Spárgaszerűen elkészítve vagy leves,főzelék, saláta is készíthető belőle. Csalán, zamatos turbolya és tyúkhúr gyakran szintén egyöntetűen boríthatja az erdők alját. Gyakori a bodza, amelyen egész évben szinte, terem és szedhető a júdásfüle gomba.

Én most ezeket találtam április elsején: 


A tál tartalma:
Cseh kucsmagomba (Verpa bohemica) (ettől körben az óramutató járásának megfelelően)
Pongyola pitypang (Taraxacum officinale)
Csalán (Urtica dioica)
Zamatos turbolya (Antriscus cerefolium)
Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)
Fekete nadálytő (Symphytum officinale)
Hagymaszagú kányazsombor (Alliaria petiolata)
Komló (Humulus lupulus)
középen: Piros árvacsalán (Lamium purpureum)



Mi készülhet ebből? pl. egy jó kis vegyes erdei saláta, joghurtos öntettel a zöldekből és aszalt szilvával töltött baconban sült kucsmagomba kalapok .
A zöldeket meleg vízben is megmossuk összevágjuk, majd egy nagy pohár joghurtba két kis gerezd reszelt fokhagymát, pici édesítést, frissen őrölt fekete borsot, csipet sót teszünk, és ezzel leöntjük.

A kucsmagombát leforrázzuk, levét leöntjük, majd kalapjukba egy aszalt szilvát teszünk, betekerjük bacon-be és sütőben megsütjük a salátával tálaljuk. (recept a "Ha bolond, ne szedd le" blogról, de egy ismerősöm küldte).

Fontos:

A zöldek közül a fekete nadálytőből ne túl sokat együnk pirolizidin tartalma nagy mennyiségben májkárosító. A fiatal levelekben sokszor nincs, vagy kevesebb a mérgező anyag, mint az idősekben, erről fajról is azt írják, a fiatal levelekben nincs vagy nagyon kevés. Ezért csak nagyon fiatal leveleket ajánlom. Azt is bizonytalan mennyit kellene enni belőle, ami valóban gondot okozhat, mennyi okozhat mérgezést, ezért inkább csak keveset, mert egyébként finom és hasznos ásványi anyagokkal, vitaminokkal tele zöld növény.

A cseh kucsmagomba talán a legelső tavaszi gombánk. Finom ízletes, egyéni érzékenység esetén enyhe mérgezést, gyomorpanaszokat okozhat. Ajánlott főzés előtt leforrázni és a levet leönteni, vagy az első főzőlevet leönteni.

Vadnövények egészen vad használata - "gyorskaja" az irodában az erdőből

$
0
0
Van, amikor "gyorskaja" kell, mert az idő.....kevés és az idő.. "kint zuhog". Egy szendvicset persze ennél szebben is fel lehet dobni egészséges vadsalátával, de ezek így is nagyon finomak voltak. Van amelyikbe csak csalán jutott. A csalánt megmostam, és egy tálba téve, vízzel leöntve, a víz alatt megdörzsöltem, így nem csíp. Kefires fűszeres öntet dobta még fel a sonka-sajtos szendvicseket, amikbe vegyesen összevágott vadzöldeket tettem. Pl. csalánt, zamatos turbolyát, salátaboglárkát, pásztortáska levelet, pitypang levelet, piros árvacsalánt, ibolyát, de mást is lehet.




Viewing all 617 articles
Browse latest View live