Quantcast
Channel: Erdőkóstoló
Viewing all 617 articles
Browse latest View live

Medvehagyma "nyárira" és télire..

$
0
0
... persze, ha megmarad addig. Már nem azért, hogy romlik, hanem hogy fogy...... nagyon és túl korán.

 Az idén medvehagymát mangalica zsírban tettem el először. 
Leszedve, megmosva, megszárítva (ez a leginkább időigényes része), apróra vágva, kellemesre sózva, zsírban megfonnyasztottam, majd forrón üvegegekbe töltöttem. Zsír annyi van rajta, amennyi jól körbevette a leveleket, nem tocsog. Jó lesz, ha lesz!     


Errefelé, a Mecsekben, ahol legkorábban előbújt a hagyma, ott csúnyán néz ki a hóborítás miatt, de ahol frissebb, ott is már hozza a bimbókat. Ha meleg lesz, gyorsan virágba borul, és akkor már nem jó a levél állaga, íze sem. Most a legfinomabb!! Továbbiak a medvehagyma tartósításról itt

Medvehagymás jótanácsok

$
0
0
Medvehagymaszezon van, ezért nem árt, ha vigyázunk is a medvehagymára, és a többi ehető vadnövényre, később is szükség lesz rájuk. Hiszem, hogy lehet, úgy gyűjteni, hogy nem ártunk a növénynek és az életközösségnek, erdőnek, rétnek sem. 



A régi emberek gyakorlati tudásában századok tapasztalata halmozódott fel. Gondoltak a jövő évre és az azt követő évre és gondoltak a gyerekeiknek szánt természeti javakra is. Azt az erdőt, amit utódaiknak szántak nem vágták ki, azt a rétet, amin majd még unokáik is legeltethetnek, nem törték fel. Nem rabolták le egy év alatt a gyors haszon reményében saját és közösségi erdeiket, gyepjeiket, és úgy gazdálkodtak földjeiken, hogy a talaj se merüljön ki. Ez egy nagyon egyszerű megfogalmazása annak, amit mára sokan elfelejtettek.

A vad növények és persze medvehagyma gyűjtéséhez:
Sok múlik rajtunk is, hogy elmegyünk-e azok mellett akik pusztítanak. Sok múlik azon, hogy akik maguknak szednek hogyan teszik azt. Sok múlik azon, hogy az erdőtulajdonos és a hatóság kinek ad engedélyt tömeges gyűjtésre erdejében. Sok múlik azon is milyen módon, formában (mely részét) lehet egy növénynek gyűjteni, árulni. 

Pl. a medvehagyma levelét a töve és hagymája nélkül? Vagy a medvehagymát szinte tövestől kiszedve, és pláne hagymát tömegesen árulva ? Természetesen nem ez utóbbi.

Szaporításhoz - még akkor is, ha két három év, amíg nagyobb levelű, igazi medvehagyma tövek lesznek - én a magról szaporítást javasolom. És aki nem akar pusztítani, az magot rendeljen, magról szaporítson magának saját kertjében. Aki olyan szerencsés, hogy medvehagymás erdő közelében él, az pedig gyűjtsön nyugodtan, de csak kb. háromnegyedben letépve a levelet, mert akkor a tő biztosan nem pusztul el és még az évben is tud virágozni, termést érlelni. És figyeljen, hogy mások se pusztítsanak. 

És amit már korábban is írtam a gyűjtés íratlan és írott szabályai törvényei:
Fontos, hogy mindenki úgy gyűjtsön bármilyen növényt, ehető, vad növényt vagy gyógynövényt, hogy ugyanott, ugyanazt jövőre, vagy hosszú távon is megtalálja, vagyis az egyed és a faj állománya túlélje a gyűjtést. 

Mindig csak annyit gyűjtsünk, amit maradéktalanul fel tudunk használni.

Soha ne húzzuk ki gyökerestől a növényt, mindig hagyjunk elegendő levelet vagy virágot az egyed túléléséhez, szaporodásához. (Gyökereket, hagymákat csak a nagyon gyakori fajok esetében, és kis mennyiségben gyűjtsünk egy-egy területen.) 

Ne tépjük, nyúzzuk, húzzuk, hanem ollóval vágjuk le a gyűjteni kívánt növényi részeket (kivéve persze a könnyen leváló terméseket).

Az élőhelyet, ahol gyűjtünk ne tapossuk össze. Sáros, vizes területen különösen vigyázzunk erre. Réteken, kaszálókon, a tulajdonos engedélyével, a rétet nem összevissza járkálva, taposva (különösen nem kaszálás előtt letaposva) gyűjtsünk.

Fákról, bokrokról csak a virágot, termést, ágak letörése nélkül szedjük. Rügyeket, hajtásokat oldalhajtásokról és ne a vezér (csúcs) hajtásokról gyűjtsünk. 

Területileg ritka növényeket ne gyűjtsünk, csak a gyakori fajokat. Aki rendszeresen gyűjt az tudja, mely fajok ritkák ott, ahol gyűjt. Fontos ezek kímélete, állományuk túlélése, esetleg szaporodás érdekében.

Tiszta helyről, tiszta, egészséges növényi részeket gyűjtsünk. 

Törvények:
A vadnövény-gyűjtést természetvédelmi törvények és az erdőtörvény szabályozzák:

1. A TERMÉSZETVÉDELMI TÖRVÉNYEK alapján:

Védett növényt tilos gyűjteni. A jelenleg hatályos jogszabályok (1996. évi LIII. törvény 38. § (1) a) pontja) a védett természeti területen történő gyűjtést, és a gyűjthető mennyiséget is szabályozzák. Védett területen csak engedéllyel lehetséges a gyűjtés. Az engedélyt a területileg illetékes Zöldhatóságtól (Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség) lehet kérelmezni. A teljes törvény itt olvasható: 1996 évi LIII törvény a természet védelméről.
Vonatkozó 38. § (1) a) pont:

38. § (1) Védett természeti területen a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges különösen:

a) kutatás, gyűjtés, kísérlet végzéséhez, kivéve, ha a kutatást országos jelentőségű védett természeti területen az igazgatóság végzi;

2. AZ ERDŐTÖRVÉNY alapján: 

Nem védett erdőkben a növénygyűjtés erdei haszonvételnek minősül. Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009 évi XXXVII. törvény 68. § f) és 69. § (7) pontja értelmében állami erdőben az egyéni szükségletet meg nem haladó, mennyiséget, erdő talaját és biológiai sokféleségét nem károsító módon lehet gyűjteni

A teljes törvény itt olvasható: 2009 évi törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról

A vonatkozó paragrafusok az erdőtörvényből: 

Az erdei haszonvételek általános szabályai:

68. § Erdei haszonvételnek minősül:

a) a fakitermelés;
b) az erdészeti szaporítóanyag gyűjtése;
c) a vadászati jog gyakorlása vagy hasznosítása az e törvény hatálya alá tartozó területen;
d) az elhalt fekvő fa és gally gyűjtése, illetőleg elhalt, száraz ág nyesése;
e) a kidöntött fáról történő fenyőgally, toboz és díszítőlomb gyűjtése;
f) a gomba, vadgyümölcs, virág, illetőleg gyógynövény gyűjtése;
g) a bot, nád, sás, gyékény termelése és fű kaszálása;
h) a méhészeti tevékenység;
i) a fenyőgyanta gyűjtése;
j) cserje kitermelése, élő és elhalt cserjék hajtásainak gyűjtése.

69. § 
(1) Az erdei haszonvételek gyakorlása nem károsíthatja, illetve veszélyeztetheti az erdő biológiai sokféleségét, felszíni és felszín alatti vizeit, talaját, természetes felújulását, felújítását, a védett természeti értéket, valamint az erdei életközösséget.
(2) Az erdőgazdálkodó az erdei haszonvételeket e törvényben meghatározott feltételekkel gyakorolhatja.
(3) Az erdei haszonvételnek minősülő vadászati jog gyakorlására, hasznosítására a külön jogszabály rendelkezéseit az e törvényben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(4) A 68. § b), valamint d)-j) pontjai szerinti erdei haszonvételek gyakorlásának feltételeit - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - az erdőgazdálkodó jogosult meghatározni.
(5) A földalatti gomba fajok az erdőgazdálkodó engedélyével, az e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban előírtak szerint gyűjthetőek.
(6) Az erdei életközösség védett fajai fennmaradásának és fejlődésének biztosítása érdekében az erdészeti hatóság - hivatalból vagy a természetvédelmi hatóság megkeresése alapján - korlátozza vagy megtiltja erdőben a cserjék kitermelését, az elhalt, fekvő fa és gally, valamint élő és elhalt cserjék hajtásainak gyűjtését.
(7) Az erdőgazdálkodó köteles tűrni - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az egyéni szükségletet meg nem haladó gomba, vadgyümölcs, gyógynövény állami erdőben való gyűjtését.
Magántulajdonú erdőkben a tulajdonost illik megkérdezni, kérni engedélyét. Hogy mely erdők magántulajdonúak, arról mindenki saját környezetében tájékozódhat.

Zamatos turbolyás sárgarépa-krémleves

$
0
0


Egyszerű, finom és gyors.


A sárgarépát lereszelve, kevés fokhagymás olajon pároltam, majd zöldség főzőlével felöntve, babérlevéllel, apróra vágott zamatos turbolyával és őrölt borssal fűszereztem, sóztam. Mikor készre főtt, pépesítve, tejfölös habarást, csepp citromlevet és pici reszelt citromhéjat (utóbbi sokat dob rajta) kapott. Pépesítés nélkül is nagyon finom. Pirított zsemlekockával, reszelt sajttal vagy pirított mandula lapocskákkal is tálalható. 

Mondtam, hogy egyszerű, finom és gyors (és rövid).

Komlós, podagrafüves, medvehagymás, csalános, pitypangos, nagyon gyors leves

$
0
0
Ez egy olyan leves, ami "minden nap jöhet". Nem én mondtam, de egyetértek.
Amikor farkaséhesen hazaérve, könnyű, extragyors, egyszerű, nem több mint 5 perces vacsora kellene, és van otthon a hétvégén szedett erdei, zöldekből, akkor meg pláne egyetértek.


Elkészítés:
Kimarkolunk egy csomó zöldet a hűtőből. Ha nincs megmosva, alaposan megmossuk, durván összevágjuk és kevés zsiradékon feltesszük összeesésig párolódni. Ha nincs benne medvehagyma, akkor zúzott fokhagyma pirításával indítjuk. Amikor összeestek a zöldek, akkor felengedjük vízzel (húslevessel, zöldséglével, ami van), sózzuk. Amíg fő a leves, habarást készítünk. A fentiben tej és kukoricakeményítő van. Amikor már kellemesen puha minden zöld levél, pár perc (nem szabad trutyisra főzni) akkor behabarjuk. A végén pár kanál kefirt tettem még a levesbe pici savanyításként. (Természetesen lehet tejföllel vagy tejszínnel habarni, vagy tejes habarás nélkül is). Nagyon jól esett vacsorára. A komlóhajtás még picit roppant, de úgy volt jó.

Az alábbiak voltak benne: 

Fiatal pitypang levél (baloldalt), podagrafű (fenn),
medvehagyma (jobb oldalt.), csalán (alul)
medvehagyma, podagrafű
és komlóhajtás 
komlóhajtás

Kucsmagomba "házi konzerv" avagy kucsmagomba befőtt fűszeres lében

$
0
0
A tavasz első napján szép kucsmagomba termést sikerült begyűjteni. Cseh kucsmagombával volt terítve az erdő alja, hoztunk belőle, de sok-sok ott maradt szaporítóanyagnak és másoknak, aki arra jár. De így is elég volt, valamit kezdeni kellett vele, mert "egyevésre" túl sok, és sokáig frissen nem tartható el.
Tavaly már szárítottam, úgy is jól használható, de most szerettem volna kipróbálni nem savanyú konzervként a tartósítását. A gombasavanyúság jól bevált nálunk, nagyon finom, sokoldalúan felhasználható. Felhasználást kicsit korlátozza a nem olyan nagyon, de savanyú íze. Fagyasztva nem túl lélekemelő a gomba, ezért abból csak a speciálisan "úgy" finomakat (pl. panírozott sárga gévagomba és vargánya) teszem el, és egyébként a fagyasztó korlátozott helyű, drága és tudjuk a tavaszi hóviharok óta, nem is tuti biztos megoldás.

  
Ezért gondoltam egy sós, de nem túl sós lében konzerválásra a friss kucsmagomba zsákmány ügyében.
Tartósító nélkül, hőkezeléssel.

Így készült:
1. A gombakalapokat és tönköket szétválasztottam.
2. Alapos, de óvatos mosás, mert a kalapok törékenyek frissen (főzve már nem).
3. Kb. 10 perc főzés elég sós vízben.
4. Kivettem a gombát a főzőléből
5. Közben egy fűszeres (sok babérlevél, sok mustármag, sok fokhagyma, kicsi rozmaring (ha sok keserű lesz), de lehet más fűszert is tenni) és a végén elég sok sót adtam hozzá, szinte már túl sósra készítettem, hiszen a só tartósít, de a gomba nem vesz fel minden sót, így nem lesz ehetetlenül sós.
6. Kifőztem a befőttnek szánt üvegeket (vagy lehet mikrózni vagy sütőben fertőtleníteni), ha fémtetővel zárjuk akkor a fémtetőket is kifőzzük, de vigyázat ezek csak főzhetők, mikróba és sütőbe nem tehetők. 
7. Az üvegekbe tettem a főtt gombát, majd leöntöttem a lobogó, forró, fűszeres lével, és lezártam (még a záró fóliát is leforráztam előtte.) Majd száraz dunsztba tettem, vagyis jól betakargattam kihűlésig.

Ez a befőtt még április elején készült, azóta felbontottam egyet, a kis tálban látható. Teljesen jól elállt, finom és a kalapok tölthetők így is, nem törékenyek. Megfelelően sós, de nem savanyú. mint amikor ecetes lében van.
  

cseh kucsmagomba
....terítve az erdő alján

.. és egy kevés az egészből a kosárban, jelentős része ottmaradt 

kalapok előkészítve
Ősszel eltett gombasavanyúság, felbontva. Nagyon finom
(júdásfül, lilatönkű pereszke és vegyes)

gombasavanyúság készítése


Kucsmagombás, erdei zöldleveles rizottó

$
0
0
Kucsmagomba szezon volt, én pedig az előző blogbejegyzés miatt felbontottam egy kis üveg házilag konzervált kucsmagombát Nos ezzel kellett valamit kezdeni. Rizottó lett belőle, a természet által mostanában bőven kínált erdei zöldekkel, komlóhajtással, podagrafűvel, medvehagymával és hagymaszagú kányazsomborral. 


Elkészítés:

1 kis fej hagymát apróra vágtam, kevés zsiradékon üvegesre pirítottam. Hozzáadtam a rizst, rizottó rizzsel sokkal jobb, tehát azt. Szárazon átforgattam a zsiradékban a rizst, majd felöntöttem vízzel, és kevés vasárnapi tyúkhúsleves lével. Folyamatos vagy szinte folyamatos kevergetés mellett, fokozatosan adagoltam hozzá a folyadékot. Közben sóztam picit borsoztam, más nem kell, mert az erdei zöldek is fűszereznek. Amikor félig késznek tűnt, hozzáadtam a konzervként már előfőzött és leszűrt gombát. Közben kevés zsiradékon megpároltam az apróra vágott erdei zöld leveleket és volt egy fél sárgarépám, a szín miatt, azt is hozzátettem. A párolt zöldeket a már szinte teljesen kész rizshez kevertem (mert nem akartam, hogy teljesen szétfőjenek). Még egy kicsi összeérés és kész volt. A végén egy egészen pici biocitrom héjat reszeltem rá, mert én nagyon szeretem, frissé teszi az ételt. Készen is volt. Kányazsombor virággal díszítettem, ami virágzásra már igazi csípős lesz, ezért kevés is elég belőle. Az angolok fokhagyma-mustárnak nevezik. Na pont olyan az íze, mint a fokhagyma és a csípős mustár együtt.

Hárslevél saláta medvehagymával és kányazsomborral fűszerezve, vadkörte virággal és medvehagyma virággal díszítve.

$
0
0
Igen régi talán 18. századi szakácskönyvben is felbukkanva olvastam a hárslevélről, mint zöldségről. Amerikában a nagylevelű hárs leveleit erdőkertekben "termesztve" salátanövényként használják.  Több  hazai fafajunk levele is ehető, többet megkóstolva a legfinomabbnak a két hársfajunk az ezüsthárs (Tilia tomentosa) és a kislevelű hárs (Tilia cordata) fiatal, bébi levelei igen finomnak találtattak (a nagylevelűt még nem kóstoltam). Zsengék, jó ízűek és nem mellesleg, terítve van az erdő alja is velük. No nem lehullva az avarban, hanem a hársak szinte inváziós jellege, gyors terjedése miatt, sok térdig, derékig érő fácskáról jól tudunk gyűjtögetni. És hát az is szempont, nem kell fára mászni, és nem károsítjuk az erdő öreg fáit.


A hárslevél saláta bárhogy finom lehet, én ezt most citromos, pici olajos öntettel, és az ilyenkorra már meglehetősen fűszeres hagymaszagú kányazsombor apróra vágott fiatal leveleivel és medvehagymával ízesítettem, medvehagyma virággal és vadkörtevirággal díszítve.

Ezüsthárs (Tilia tomentosa) igen gyakori lehet az erdő alján,
sok helyen cserjeszintet alkot, jól elérhető,
és az erdőt fákat, sem károsítjuk a gyűjtéssel. 
Sűrű hársújulat az erdőben

Hagymaszagú kányazsombor (Alliaria petiolata) már virágzik
Medvehagyma (Allium ursinum) már szintén virágzik

Japánkeserűfű szósz és a japánkeserűfű

$
0
0
Nagyon finom, édes szósz lett ebből a növényből, ami hasonlítható a rebarbarához. Most hajt sokfelé vadon és kertekben is. Egy özönfajról van szó, ami kiszabadulva a kertekből, sok patakvölgyünket, utak szélét, erdőszéleket, faluszéli területeket elboríthat kiirthatatlanul. Viszont finom, ehető. 



Felismerése nem nehéz, hasonló, óriásra növő, nagy levelű és jellegzetes virágú faj nem él nálunk (ld. alább a képek). Ártereken, patavölgyekben él leggyakrabban, de nem veti meg a szárazabb termőhelyeket sem. Hatalmasra nő, kefesűrű, bambusz-szerű hajtásai, szárai áthatolhatatlan állományokat képeznek. Évente újra hajt. Kiirthatatlan, gyorsan terjedő, elszabadult, idegenhonos özöngyom. Sok fejfájást okoz a természetvédelemnek. 

A földből éppen kibújó hajtásokat vagy a nagyobbra nőtt hajtásvégeket használjuk fel. Magas ásványi anyag tartalma miatt ajánlott fogyasztani. Savanykás ízét magas oxálsav tartalma adja, hasonlóan a sóskához, rebarbarához, ami korlátozza fogyasztása gyakoriságát és mennyiségét. Akinek az oxálsavval gondja van, pl. vesekőre hajlamos, az hasonlóképpen legyen óvatos vele, mint ahogy a spenóttal, sóskával rebarbarával is kell.

Lehet spárgaszerűen készíteni sós ételként vagy édességként rebarbaraszerűen, kompótként, szószként. Hatalmas levelei megtölthetők, mint a káposztalevél vagy szőlőlevél, ill. a martilapu levele. A legjobb a friss, max. 10-15 cm-es, éppen kibújt hajtás, azt még talán hámozni sem kell, de iszonyú gyorsan nő, így felénk ezen már túl vagyunk, sajnos.

Aki még nem kóstolta, először kicsit egyen belőle, mint ahogy minden vadnövény  kóstolást ajánlott így kezdeni.  

A szósz készítése nem nagy konyhaművészet:
A hajtásokról leszedtem a leveleket, meghámoztam (külső része keserű és rostos), majd ujjnyi vastagra darabolva, édesített vízben megfőztem. Amikor megfőtt, vaníliás cukorral, citromlével és reszelt citromhéjjal ízesítve botmixerrel szószosítottam. Nem kellet sűríteni, elég sűrű lett, és nagyon finom.

Képek a növény fiatal hajtásairól, a magas kórók a hajtások mellett a tavalyi szárak, akár három méteresre is megnőnek:



Virágzó növény


Gyorsan megtelik vele a kosár

 





Vadontermő zöldek konzerválása

$
0
0
Az erdőben, réteken, de néha nem vegyszerezett tiszta kertekben gyűjtött kerti gyomnövény levélzöldségeket vegyesen fagyasztás nélkül is házilag konzerválhatjuk. Tartósítószer nélkül persze, mert mint általában, azt ehhez sem használok.


A begyűjtött zöldeket (alább bővebben, hogy miket), de most leginkább a komlóhajtást kis levéllel, podagrafüvet, japánkeserűfű hajtáscsúcsot hámozva, legfelső leveleket a csalánhajtásról, és most tombol a vadsóska természetesen abból is lehet beletenni, de akár kertiből is.

Elkészítés:
A zöldeket apróra vágom, fokhagymás olajon párolom. Mennyiségtől függően lehet elég sok fokhagymát tenni hozzá, de ha még, és ahol van medvehagyma, akkor azt is. 

A zöldeket rövid párolás után vízzel felöntöm kicsit, elég jól megsózom, beszámítva a felhasználáskori hígítást is. Én spórolok az üveggel és hellyel, ezért elég sűrűre készítem. De akinek van helye, hígabban több vízzel is készítve praktikus, hiszen akkor egy kis üveg egy vacsora, és nem kell aggódni, hogy a felbontott üveg megromlik. Amikor megfőttek a levelek, akkor előzetesen csírátlanított üvegekbe töltöm és szintén kifőzött fedőkkel lefedem. Majd biztos, ami tuti, még forró vízbe állítom az üvegeket, és újra felforralom üvegestől. Majd letakarva a vízben hagyom kihűlni. Így nem romolhat meg tartósító nélkül sem.  Mire lehet használni. Lehet kanalazva megenni, ha elég híg. Lehet krémleveshez, szószhoz, tészta pesztóhoz, pástétomhoz, stb. használni.   




Mit lehet beletenni? Az alábbi vadakat biztosan, de kertieket is: 

Fiatal pitypang levél (baloldalt), podagrafű (fenn),
medvehagyma (jobb oldalt.), csalán (alul)
medvehagyma, podagrafű
és komlóhajtás 
komlóhajtás
mezei sóska
salátaboglárka virágzás előtt szedve
zamatos turbolya
japánkeserűfű

Gévagomba konzerválás és madársóskás, papsajtmályvás, citromfüves gévagomba saláta és szendvics

$
0
0
A kucsmagomba után némi gombaszünet következett, de most már végre újra elkezdődött a tavaszi gombaszezon. Először gévagombát sikerült gyűjteni.

Fontos: a gévagomba 20 perc hőkezelést (főzést, sütést) igényel. Sütni talán nem lehet ennyi ideig, de a lényeg, hogy nyersen nem ehető.


A fenti konzerválásra is rátérek hamarosan, de előbb egy kis gévagombapörkölt túrós galuskával és podagrafű salátával, majd egy kis rántott gévagomba.

A pörkölt hagyományosan készül, annyi extrasággal, hogy egy löttyintésnyi tejet öntöttem a pörkölthöz főzés közben, hogy a gomba savasságát semlegesítse. Mikor megfőtt, kevés tejfölös habarást kapott. Túrós galuskával, de mással is nagyon finom. A podagrafű saláta is finom, jellegzetes fűszeres ízű növény, így egy kis ecetes öntet elég volt rá. (A podagrafűről itt bővebben)


A rántott gévagomba is hagyományosan, panírozással és olajban sütéssel készült. Ennek előkészítésében kell pici trükk. Én tejbe áztatom pár órára, akár fokhagymás tejbe is lehet, hogy a gomba savassága mérséklődjön. Nagyon finom, akár a csirkehús.


És akkor a konzervről: Gombakonzervet már nem először készítek (kucsmagomba eltevés itt,  gombasavanyú vegyes erdei gombából pedig itt), így remélem ez is el fog állni.

A gombát alaposan megtisztítottam, majd felvágtam kis csíkokra. Sós, fűszeres (a 3 kis üveghez 1 csapott evőkanál bazsalikom, 2 babérlevél, kávéskanálnyi egész bors, 3 duci gerezd fokhagyma) lében megfőztem a gombát, majd előzetesen kifőzött üvegekbe tettem még forrón, lével együtt, és szintén kifőzött tetőkkel lezártam. Majd visszatettem a teli üvegeket a forró vízbe, amiben az üres üvegeket főztem ki, és abban hűltek ki. De száraz dunszt is jó.  

Volt egy kevés gomba, ami nem fért az üvegekbe abból egy gyors saláta készült zöldekkel, mégpedig madársóskával, citromfűvel, pár pitypanglevéllel és papsajt mályva levéllel. Mellé főtt tojással. A madársóska savanyúsága és a citromfű fűszeres íze mellé nem kellett igazi fűszeres öntet, így csak egy natúr joghurttal öntöttem le. Jól esett!

Madársóska (Oxalis) hazai fajok mindegyikének levele,
virága ehető, de vegyük figyelembe, hogy oxálsavat
tartalmaz, ezért csak keveset belőle

Papsajtmályva (Malva neglecta) levele,
hajtása virága, termése ehető

Ez a végeredmény, konzerv és gévagomba saláta
idény vadzöldekkel.

Gévagombás szendvics

ez volt a zsákmány

Köszönet a Blogdíjért, és adom is tovább, blogajánlóként is

$
0
0


Akitől kaptam, és hálásan köszönöm, és ajánlom is őket, hiszen mindegyiket kedvelem én is:

Ezmegaz blog - http://ezmegaz-krinsz.blogspot.hu/
Kisribizli blogja - http://kisribizli.blogspot.hu/
Szarkafészek, avagy száll a szarka fészkére - http://szarka-feszek.blogspot.hu/

Akinek küldöm:
200-nál kisebb követővel rendelkező kedves blogjaim, és akik mástól nem kaptak mostanában, mert adnám még a Kakukkfű (http://kakukkfu-hortobagyianna.blogspot.hu/) blognak, Ezmegaz blognak (http://ezmegaz-krinsz.blogspot.hu/), akik már kaptak ilyet és többeknek, akik viszont már jóval túlhaladtak a 200 lelkes rajongón, mondjuk a The 3 Foragers (http://the3foragers.blogspot.hu/) Amerikában, de kicsit magyar is, Szeretetrehangoltan blog (http://szeretetrehangoltan.blogspot.hu/), és még sokat sorolhatnék, nézzétek jobb oldalt.

És akinek küldöm sok szeretettel a 4 blog:
Select Food - http://selectfood.blogspot.hu
Naspolykonyha - http://naspolyakonyha.blogspot.hu/
Gombamánia blog - http://gombaklub.blogspot.hu/
Pásztortűz blog - http://pasztortuz.blogspot.hu/

és négy ráadás, talán nem baj:
Culinaria Ungaria blog Németországban, de nem is kicsit magyar - http://culinariaungaria.blogspot.hu/
Zöldörökség - http://zoldorokseg.blogspot.hu/
Így főz anyátok - http://igyfozanyatok.blog.hu/
Mr. Wilson túlélő blogja Lengyelországban: http://bushcraftwilson.blogspot.hu/, aki nem magyar kicsit sem, de sokat tanulok Tőle.

A díj ajánlás is persze, ha esetleg még nem ismeritek őket, nézzetek be a fenti blogokra, mert JÓK!, Én sokat tanulok alkotóiktól.

További teendők: értesíteni a díjazottakat,.
mert a blogdíj adományozás feltételei megemlíteni kitől kaptam, továbbítani 4 blognak akinek még nincs 200 követője (de lesz), és értesíteni a díjazottakat.

Gratulálok Mindenkinek és köszönet a díjért!

Gyékénylevél salátaként - podagrafüves madársóskás, medvehagyma bogyós gyékény saláta

$
0
0
A széleslevelű gyékény (Typha latifolia) (aminek ugye buzogánya lesz majd, most még nincs) sokfelé előfordul a legalább kicsit mozgó vizű tavakban, csatornákban, mocsarakban. Régebben, amikor még folyóink mentén szinte összefüggő mocsár és lápvilág volt még több volt belőle, így az emberek igen sok mindenre használták. S mivel ehető, ették is természetesen. Országszerte a gyöktörzsét ették ősztől tavaszig, főképp sütve vagy főzve, szárítva, lisztnek ledarálva is. A sárközi és a kopácsi halászok azonban a fiatal hajtásból salátát készítettek. 

A gyékény (Typha latifolia) levelek megbújó, alsó fehéres része ehető  

De hol is van a gyékény fiatal hajtása? Hát elrejtve. A levelek felső vége a legöregebb, a legfiatalabb részek a levelek legalja, ott ahol nő a levél. Tehát a középső leveleket kihúzva a többi levél közül, jutunk hozzá a friss hajtáshoz. Ez a fotókon a még világoszöld, szinte fehér, puha, lédús levélrész. Szerintem semleges, jó ízű, jól fűszerezhető egy finom öntettel vagy más fűszeres ízű növénnyel keverve.     

Amivel én most kevertem: 

podagrafű  - borsos fűszeres ízű
madársóska - savanykás ízű
pici medvehagyma zöld termés - fokhagyma, ill. medvehagyma ízű
öntet: ecetes-édesítős egyszerű öntet

gyékényhajtás vágva (fehér) 

és a végeredmény, de sokféleképpen készíthető még, 
csak fantázia kérdése:

gyékénysaláta
Óvatosság: A gyékény képes a szennyező anyagokat magába gyűjteni, bár inkább a föld alatti gyöktörzsébe. De azért szennyezett vizekben ne szedjük természetesen.

Vadvirágos saláta és újabb ehető virágok

$
0
0
A mostanában a gyepekben már igen sokfelé virágzó, apró pillangós virágokból álló, gömb alakú virágzatú, fehér vagy lilás színű here fajok virágzata finom, gyakran édeskés és ehető. Jók lehetnek virágos salátákba, sütikre is. Itt pl. a réti here lilás virágzata. A fiatal virágokat gyűjtsük, azok finomabbak, a fiatal levelek is ehetők.



Fel lehet még dobni a salátát egy-két árvácska virággal, rózsaszirommal, bodza virággal.
A bodzák esetében csak a fekete bodza (Sambucus nigra) virága, ami bokrokon nő használható, gyalogbodza virágát tilos.


Réti here (Trifolium pratense) 

A szintén nagyon gyakori fehér here (Trifolium repens) virágzata is használható.

A fenti salátában kertben termett salátalevelek mellett, ízes levelek, mint madársóska levél, citromfű levél, ill. édeskés és díszítő réti here virágok vadrózsaszirmok, kerti rózsaszirmok és fekete bodza virága van.

Tanulmánykötet az ehető vadnövények hagymányos, egykori felhasználásáról

Fűszeres vajon párolt piruló galóca zöldséges bulgursalátával

$
0
0
Kicsit elhanyagoltam a blogot, de aki az Erdőkóstoló Facebook oldalát is követi tudja, hogy ott naponta friss információkat, aktualitásokat talál, újabb és újabb növényeket, gombákat kóstolunk. Érdemes oda kattintani,  azért is mert ott már egy 3000 fő feletti közösség körében kóstolhat mindenki, így sokaktól, sok egyéb hasznos információt is kapunk a hozzászólásokban, vagy az ajánlott oldalak tekintetében. 

Most piruló galóca kóstolás következik.

A piruló galóca szerintem  az általam kedvelt  gombák egyike. Leginkább a mérgező párducgalócával lehet összetéveszteni. 
Az étek borzasztó egyszerű. Lássuk!


A gombát megszedjük vagy megkapjuk vagy megvesszük (ha nem biztos a forrás, szakértőnek megmutatjuk). Fontos bélyege, hogy bepirul sérülésnél, vágásnál a gomba. A szakácsnak is fontos ismerni a gombákat egyébként, mert van olyan faj, ami elvágva elég jól mutatja bélyegeit, mint ez is, vagy egyes fajok esetében, a még tojás alakú fiatal gombák is téveszthetők, ha nem vágjuk ketté. 

Piruló galóca. Szépek nem?
Elkészítés: 
A piruló galóca kalapok bőrét lehúztam (le kell húzni), még szárazon, mosás előtt, így gyorsan ment. Mire befejeztem, mind szépen bepirult.   
Pirulnak a kalapbőr nélküli kalapok 
Ezután összevágtam a gombát, két-három gerezd fokhagymát, egy fél csokor petrezselymet. Vaj és hidegen sajtolt napraforgó olaj (szeretem az ízét) keveréket hevítettem a serpenyőben, majd először az aprított fokhagymát, majd a gombát és a petrezselymet is beletéve, sózva, borsozva legalább 15 percig (15-20 percig kell, különben mérgező) pároltam a gombát.

Előzőleg elkészült már a saláta, amihez a bulgurt kb. egy fél órára le kell forrázni sós vízzel, majd hideggel leöntve, leszűrni. Paradicsomot, uborkát, sárgarépát vágtam apróra, és összekevertem a bulgurral. A paradicsom vágás közben keletkező leve, só és pici bors elég is volt öntetnek.

   

Eper, faeper (Morus alba) lekvár, epres, citromos rétes, epres egyebek és a Stabark

$
0
0
Érik a fán termő eper (Morus alba) fehér, fekete és rózsaszín termésű változata is. Az édesség és az aroma igen változó fánként is. Akinek van a közelében, érdemes kóstolgatni. Velem szembejött öt hatalmas földig érő ágú fa, így szüreteltem / tünk a családdal. De elég lassan megy. Aki többet kíván szedni, érdemes tiszta fóliát vinni a fa alá, és lerázni, mert igen könnyen lepotyog, ami érett.


Én eperlekvárt készítettem. Mivel fáról tisztán szedtem, egy-két nappal az esők után, nem mostam meg, mert szerintem elég sok plusz vizet fel vett volna. Botmixerrel pépesítettem, majd átpasszíroztam, de igazából csak a kis száracskák jöttek ki, a mag maradt. Nem baj. Vettem biocitromot, amiből jó párat belecsavartam és a héját is belereszeltem, részben a jobb íz miatt, részben, hogy szebb színe legyen, mert hiába sötétlila, ez is elkezd barnulni citrom nélkül. Egészen sűrű lett a pép, kb. 2 liternyi. Ebbe belecsavartam  5  kicsi citromot és a héjat  reszelve. Nem sok időm volt főzni, ezért most a vitaminban gazdagabb, de sűrített változat mellett döntöttem, és stabarkkal sűrítettem. Sokan rákérdeztek a stabarkra korábban, ezért alább lefotóztam. Szóval éppen csak felforraltam, majd sűrítettem egy alig mokkáskanálnyi zselésítővel, amit egy vaníliás cukorban kevertem el. Cukor ennyi ment bele, és még kicsi méz, stabarkból igen pici kell, egy ilyen zacskó elég egész szezonra is akár, ára  370 Ft.  A lekvárt még forrón üvegekbe töltöttem, és kihűlésig beállítottam a forró vízbe, amiben az üvegeket és a tetőket sterilizáltam. Biztosan eláll tartósító nélkül is, már évek óta tapasztalom. 
(Kis reklám még az üzletnek, ahol rendelnek, ha kérek Stabarkot: Pécs Kórház téri Biobolt.) Én a zselatint régen száműztem, mindenből kiérzem az ízét, és már a dszemfixek is rosszul esnek, van egy mellék ízük, de valójában annak is zselatin szagát érzek, még ha pektin is van bennük és nem zselatin. A stabark növény zselésítő. Nekem jó tapasztalataim vannak vele. És semmi rosszat nem tudok róla. Persze a "guárgumi" rosszul hangzik, de az is növényi. És igazából a forgalmazó is hiteles nekem, mert tudom, hogy Pécsett az első "bioboltos" volt igen sok-sok éve (ajaj..) és sokat jártam hozzá vásárolni. (sem a Dénes Natura-tól sem a Biobolttól nem kapok reklámpénzt, egyszerűen jók, szívesen ajánlom, de ha akarnak a későbbiekben adhatnak kedvezményt .... )


Az Erdőkóstoló FB oldalán már többen megosztották tapasztalataikat a faeprrel kapcsolatosan és itt, Áginál is találtok hasznosakat. Nyersen a legfinomabb, nem sokáig áll el, nyersen turmixokba tehető, de szerintem fűszerezve lekvárnak, sütikbe is használható. Van aki keveri meggyel ribizlivel és úgy esküszik rá.Persze pálinka és persez ecet is finom lehet belőle, azt talonban tartom, míg érik. A legjobb viszont a fa alatt állva csemegézni.
Robert és Karen Amerikában több finomságot is készített belőle ricottás, epres süti, jam


Én még epres (faepres) rétest is készítettem: Tante Fanni teljes kiőrlésű réteslapot (van ilyen is, most fedeztem fel, de bármilyen réteslap jó) réteslapokat picit beolajoztam, hogy ne ragadjanak össze. Teljes kiőrlésű búzadarát (a réteslapba 4-5 evőkanál kb. és jó a sima is) pirítottam, azzal megszórtam a lapokat, majd egyenletesen elosztva rászórtam a faepret. Ráhintettem 1 cs. vaníliás cukrot, pici mézzel és sok reszelt citromhéjjal ízesítettem még.  Egy-két kiskanál tejfölpöttyöt szórtam még rá. Feltekertem (konyharuhára téve a konyharuha szélét megemelve könnyű tekerni (gurítani) ha szakadósabb a lap). A tekercs tetejét megkentem jó alaposan, vastagon rendes tejföllel (zsírszegény nem jó mert eláztatja). Mehetett a sütőbe pirosra sülni. 
   
faepres rétes, citromos

Stabark növény zselésítő.
Nekem jó tapasztalataim vannak vele.
És semmi rosszat nem tudok róla.
Persze a "guárgumi" rosszul hangzik, de az is növényi.

Vadmentás, citromfüves citromlikőr, azaz nem teljesen igazi, de házi limoncello

$
0
0
Vadmentás és vad citromfüves is lehetne, mert egyre többfelé látom kivadulva a citromfüvet, de a citromfű kerti ezúttal, ahol kivadulva ismerem a közeben, ott már csontra kiszáradt. 
A limoncello készítés vágya spontán jött, mert szép zöld színű biocitromot sikerült vennem, és azt gondoltam ebből csodás színű zöldes limoncello készülhetne. Nem régen találtam egyik kedves blogomon a vad citromfüves limoncello receptet, így azt is megkerestem. A blog szerzője olasz, ezért gondoltam nem lehet olyan rossz az a házi limoncello, amit készít. Én viszont literszámra készítem a mentás, citromos vizet és limonádét, ezért gondoltam egy kis menta nem fogja elrontani a limoncellot sem.  

Így készült:
Fél liter alkoholt töltöttem egy szélesebb szájú üvegbe, amibe beleáztattam a következőket
5 biocitrom lehámozott héja,
egy kis csokor citromfű
egy pár szál vadmenta leveles hajtás (persze jó a kerti is).
fél rúd vanília

Most két hetet ázik sötét helyen, majd leszűröm és adok hozzá  fél liter felforralt majd visszahűtött vizet és benne felolvasztott, kb. 20 dkg cukrot, majd hagyom még érni. Az édesség és az alkoholfok is változtatható a hozzáadott cukor és víz adagolásával. Állítólag az olaszok is többféleképpen készítik saját szájízük szerint.

Vadkörtés, erdei szedres süti a Goldenblog szavazóknak

$
0
0
Süti a szavazóknak, recept hamarosan itt.


Nem neveztem, de ha már valaki megtette, akkor Goldenblog szavazas itt. Ha szívesen olvasol, ha biztatni szeretnél, mert mostanában kevesebb erdőkóstolás volt, ha megnéznéd a felhozatalt, kattints a szavazásra. Az Erdőkóstoló az Életmód kategóriában szerepel, (kétszer is, hogy miért, remélem a végén majd azért összerakják a két helyen leadott szavazatokat!)  A tavalyi eredmény a második helyezés szívmelengető volt, nem tudnám és nem is szeretném azt felülműlni, de utolsó kullógónak sem lenne jó lenni. 

A fenti süti receptje pedig hamarosan.

Köszönet! Andrea

Vadon termő fűszerek I. - Vajas, fűszeres kruton és paradicsomleves vad fűszerekkel

$
0
0
A természetben elég sok fűszernövényt gyűjthetünk. Néha olyanokat is, amit nem fűszerként ismerünk elsősorban, mint pl. a cickafark szárított levele morzsolva, mely különösen zsíros ételekhez jó, segíti az emésztést. Jól ismert a medvehagyma fűszeres íze, talán kevésbé a hagymaszagú kányazsombor levele, magja, vagy a vasfű, ami inkább régen volt használt fűszernövény. A vadpasztinák bimbója, termése, a bordamag, amire nemrégen hívta fel a figyelmem valaki, római kori fűszernövény, és sorolom tovább a bejegyzés alján és később folytatás is következik, mert egyre több finom, vadon termő fűszernövény jut eszembe, és még kutatom őket tovább is.

 

Amit most használtam, azokat mindenki ismeri, a vad kakukkfű (Thymus sp.), mely valójában több faj. Nálunk szárazabb gyepekben, legelőkön, másodlagos gyepekben él;.valamint a szurokfű (oregánó - Origanum vulgare) is előfordul hasonló élőhelyeken nyíltabb, száraz típusú erdőkben, erdőszéleken is. Ezek finomak használhatók frissen is és persze száríthatók. Ilyenekkel készült, most már szárítottal, gyerekeim kedvenc paradicsomlevese, fűszeres kifli krutonnal. Talán nem is kellene leírnom annyira egyszerű (a paradicsomlevest nem is írom), csak a krutont, mert az szerintem így elkészítve isteni, még csipsz helyett is fogy nálunk. Sokkal finomabb, mint a serpenyőben, olajon pirított zsemlekocka.  

kakukkfű (Thymus sp.)

Szurokfű (oregánó vadon) van ahol ezerjófűnek hívják  (Origanum vulgare)
Vajas fűszeres kruton készítése:

Hozzávalók: 
7 kifli 
1/2 mokkáskanál morzsolt kakukkfű, 
1 mokkáskanál morzsolt szurokfű 
2 gerezd fokhagyma reszelve
1 mokkáskanál morzsolt bazsalikom
100 g vaj 
2-3 ek olíva olaj
esetleg reszelt kemény sajt

A kifliket karikára vágjuk, tepsiben szépen sorban, lapjára elrendezzük és sütőben megpirítjuk. (Én meg szoktam venni akár még a másnapos kifliket is boltban, amit fillérekért adnak, és megpirítva betárolom, olyan mint a kétszersült, és ha kell előveszek belőle, és frissen fűszerezem). Miközben pirul a kifli felolvasztom a vajat az olajjal, hozzákeverem a fűszereket, kicsit átforgatom, majd hagyom állni. Ha a kiflik pirosra sültek, még forrón, kenőecsettel rákenem az olvasztott, fűszeres, olajos vajat. Ha közben visszadermedt a vaj újramelegítem. Nagyon finom lesz. Ha sajtot is teszünk rá, akkor félig pirultan kenem be a fűszeres vajjal, megszórom reszelt sajttal és még visszateszem a sütőbe. Azért félig pirultan, mert túlsülhet, megéghet a dupla sütés során.    




A szurokfű és kakukkfű virága finom, fűszeres ízű, frissen
szendvicsek ízletes dísze is lehet
Érdekes lehet még: szurokfüves, kakukkfüves, sonkás, sajtos tekercsek

További vadon gyűjthető fűszernövények a blogon:
cickafark (Achillea) fűszersó
zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium)
vasfű (Verbena officinalis)
medvehagyma (Allium ursinum) kapri
és a medvehagyma (Allium ursinum), ahogy utolérhetetlenül finom (és szerény is vagyok)
hagymaszagú kányazsombor (Alliaria petiolata) levél
folyt. köv.

Gyűjtögetés vadon, de nem csak vadat - gyümölcsdömping elhagyottan

$
0
0
Hihetetlen, hogy mennyi elvadult gyümölcsfa van a határban sokfelé. Ezek a fák gondozatlanul is roskadásig tele gyümölccsel. Valószínű, hogy lehetnek közöttük olyan régi fajták is, amik érdemesek megőrzésre, szaporításra. Ha valaki ilyesmivel foglalkozik, ezt biztosan tudja. Mindenesetre ezeket a gyümölcsöket úgy tűnik senki nem szedi, kár értük. Vannak almák, szilvák, kék szilva és rengetek "fosóka" szilva, sárga, piros, körték, nemes (nagy) körték és nemes beütésű apró körték is persze. Jól élnek a vadak. Vagy az, aki rászánja az időt és összegyűjti. Én szoktam ezeket is gyűjteni, de amennyi van, annyit nem tudok feldolgozni! Szerintem ne hagyjuk ott! Finomak!











Ági útszéli szilvából készít befőttet, rozmaringos szilvás kenyérlepényt
Viewing all 617 articles
Browse latest View live