Quantcast
Channel: Erdőkóstoló
Viewing all 611 articles
Browse latest View live

Csalánkonzerv színesen

$
0
0
A csípős csalán minden túlzás nélkül a legértékesebb levélzöldségek egyike, de abban biztosan a legelső, hogy a legjobban és mindenki számára elérhető, gyakori erdei- és gyomnövény. Tápláléknak kizárólag pár leveles csúcshajtásának gyűjtését ajánlom, mert az öreg csalán keserű, rossz ízű. A legjobb tavasztól mindig leszedni az 5-10 cm-es hajtásokat, így újrahajt, és midig újra lesz fiatal, friss csalánunk. Akinek nincs kéznél naponta a csalánforrás, és picit betárolna, annak bátran ajánlom rövidtávú konzerválását, pl. így: 

csalánkonzerv színes paprikákkal

Persze hosszan is eltartható lenne, de én sokat nem szoktam belőle eltenni. Nekem inkább az elfoglalt napokon segít a vacsora vagy a munkahelyi ebéd gyors megoldásában. 

A csalán előkészítése főzéshez: A gyűjtött csalánhajtásokat megmosom, majd lobogó, forró vízbe dobom. Bő vízbe, hogy ne hűtse le a zöldség a vizet, és egy konyhai csipesszel átforgatom a csalánt, hogy mindenhol érje a forró víz. 1-2 percig hagyom a forrni, majd a csipesszel jeges vagy legalább jó hideg vízbe szedem ki. Abban is átforgatom, majd kicsavarom, ezután kezdek belőle főzni. Ilyenkor már nem csíp, csodás üdébb színe lesz, és az íze is jobb. A forrázó vizet lehet használni teaként vagy szoba- és kerti növények locsolására. Nekik is jusson némi a csalán jó hatásaiból!
 
csalángombóc - a főzésre előkészített csalán 

Csalánkonzerv készítése: Semmi extra, csak egy sűrű, jó ízűen fűszerezett csalánleves, amit hőkezeltem kuktában dunsztolva.

Hozzávalók kb. 100 g csalánhoz1 nagyobb vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 3-4 nagyobb, élénk színű paprika apró kockákra vágva, fűszerek, víz.
   
A hagymákat apróra vágva, kis zsiradékon üvegesre dinszteltem, majd hozzáadtam az összevágott csalánt, azt is kicsit átforgattam a hagymás alappal, ezután felöntöttem annyi vízzel, ami ellepte.

Fűszerezés: só, őrölt fekete bors, kicsi őrölt kömény és szurokfű, friss lestyánlevelek apróra vágva. Kevés citromos kakukkfüvet is tettem még bele. De a fűszerezés ízlés kérdése, másképp is finom lehet. Most már hosszú időre visszatekintő csalánfőzés után mondom, hogy a csalán is ad egy jellegzetes finom ízt a leveseknek, ezt nevesíteni nem tudom, de ez nem a csalántea íze, az biztos. Ebben a konzervben a paprikakockák íze plusz finom íz lesz, de van, hogy csak csalánt teszek el és az is kellemes ízű.

A sűrű levest szinte készre főztem (hagyma és csalán rostosabb részei is igényelnek főzést, de nem sokat, kóstolni kell), majd elég sok sárga és piros színű paprikakockát adtam a leveshez. Ezekkel már nem főztem tovább, hanem csírátlanított üvegekbe töltve, lezárva, kuktába tettem félig vízbe állítva a lezárt üvegeket, és kidunsztoltam, vagyis forrásig melegítettem a kuktát, majd abban hagytam kihűlni az üvegeket. 
színes paprikás csalánkonzerv készül
csalán + egyéb tavaszi levélzöldek hasonlóképp
konzerválva

sokféle csalános van már blogon


Erdőkóstoló a Gasztroangyalban, avagy a mezei iringó esete Borbás Marcsival

$
0
0
Megtisztelő, hogy a Gasztroangyallal együtt, még nyáron erdőt, no és rétet is kóstolhattam. Adásba most kerül ezen esemény, Gazvacsora alcímmel, sok más ehető vadnövényes, virágos kóstolóval a Biobia Porta Pajta Szálló, Mecsek Zöldút,Mecsek Ökocsali, Hétágfa Egyesület a Galagonya vendéglő részvételével.

Emlékezetes, hogy Borbás Marcsi és a stáb bátor, többi tagja is megkóstolta kedvenc vadzöldségemet. Az eredmény: nagyon finomnak találtatott a mezei iringó hajtás. 
Talán bekerül a műsorba az iringó kóstolás is. 
Meglátjuk szombaton (okt. 1.) a Duna TV-n, 17 órakor.

Köszönet a fotókért Kőhidi Péternek

A műsorban nem főztem, csak gyors, erdei vendéglátásra volt lehetőség. Vargányás vajat és csalános csirkemájpástétomot készítettem előre, amit a rögtönzött erdei büfében kóstoltunk. Hozzá Kőhidi Péter házi rozskenyereit és Wirth Zoltán bodzapezsgőjét és borát ittuk. Köszönet a fiúknak segítségért!

ami legjobban ízlett: mezei iringó, virághajtása, még teljes virágzás előtt finom,
később fásodik
ilyesmiket készítek iringóból, de legjobb a réten elrágcsálni
mezei iringós saláta
mezei iringós erdei gombaleves
vargányás vaj, amit az erdei büfében kóstoltunk  
ezt is kóstoltuk a műsorban
csalános csirkemájpástétom
plantatea a vadszeder fermentált leveléből
talán ez is bekerül

A Pécs-szabolcsi Szent Mihály-forrásnál
a jó szeműek felfedezhetik erdei hűtőnket is hideg forrásvízben 
A stáb is kóstolgatott felvétel után.Talán, ehető volt  a vargányás vaj :)
Kőhidi Péter házi kenyerei

Ehető és gyógynövények kincsestára a Pécs-szabolcsi hegyi rét

Csalános csirkemájpástétom

$
0
0
Nagyon finom és egyszerű. 


A főzéshez előkészített, apróra vágott csalánt (más levélzöldség is mehet hozzá) zsiradékon üvegesre pirított, apróra vágott hagymával és fokhagymával dinszteltem, majd hozzáadtam az apróra vágott csirkemájat és további mangalicazsírt (liba vagy kacsazsírral is finom, vagy vajjal). A máj elkészültéig sütöttem, majd forrón, csírátlanított üvegbe töltöttem. Hűtőbe téve, dermedés után, pirítóson, friss kenyéren mennyei.

Hozzávalók:
300 g csirkemáj
1 kisebb vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2 csésze csalán
só, bors alapból, de szoktam kísérletezni a fűszerekkel, majoránna, kakukkfű, .... ha nem elég fokhagymás végén egyet frissen belereszelek.  

A csalán előkészítése főzéshez: A gyűjtött csalánhajtásokat megmosom, majd lobogó, forró vízbe dobom. Bő vízbe, hogy ne hűtse le a zöldség a vizet, és egy konyhai csipesszel átforgatom a csalánt, hogy mindenhol érje a forró víz. 1-2 percig hagyom a forrni, majd a csipesszel jeges vagy legalább jó hideg vízbe szedem ki. Abban is átforgatom, majd kicsavarom, ezután kezdek belőle főzni. Ilyenkor már nem csíp, csodás üdébb színe lesz, és az íze is jobb. A forrázó vizet lehet használni teaként vagy szoba- és kerti növények locsolására. Nekik is jusson némi a csalán jó hatásaiból!

Erdei gombalevesek

$
0
0
Változatosan, sokféle módon finomak, pl.: 

Tormás téli fülőke-júdásfüle leves zöldségekkel: Pici zsiradékon apróra vágott kevés fokhagyma, félbevágott vörös hagyma pirítás, lehúzva a lángról őrölt piros paprika a zsiradékra. Átkeverni, míg kiadja színét, majd mehetnek rá a gyökérzöldségek (sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér) és úgy 5 perc főzés után a megtisztított gomba (téli fülőke nyálkátlanítás vízben, liszttel dörzsölgetve). Fűszerek: só, pici őrölt fekete bors, csipet őrölt kömény, babérlevél. Ezután készre főzöm. Végén reszelt friss tormával fűszereztem még. Ezt, aki nem karja, hogy a tormadarabok úszkáljanak a lé tetején, egy merőkanál kivett lében tegye. Amikor már a kivett lé jól összefőtt a tormával, leszűrve lehet visszaöntetni a levesbe. Kóstolgatva, kinek mennyire csípősen ízlik. Vigyázat a torma kis állás után erősebb ízű lesz! Tejszínes habarással fejezem be, lehet még csepp citromlével savanyítani vagy joghurttal vagy tejföllel is habarni.

Citromos, tejfölös gombaleves csoportos tuskógomba kalapokból (a képen) de más gombából is Benne: gomba kalapok, sárgarépa kockázva (fokhagymával, olaj-vaj keveréken megpirítva, hogy szép sárga színét kiadja), petrezselyem gyökér kockázva, petrezselyem levél apróra vágva, só, bors, babérlevél, a végén pici citromlé és citromhéj, valamint tejfölös (keményítős v. lisztes) habarás. 



Lilapereszkés, júdásfülés, tárkonyos, joghurtos, citromos raguleves gazdagon

$
0
0
Gombalevest a legtöbb ehető gombafajból szeretek főzni, így abból is ami éppen most van. Kifejezetten jó párosítás így télbe hajlóan az első hidegek után megjelenő lila pereszke és a szinte egész évben gyűjthető ropogós, porcos júdásfüle gomba. Ez a leves isteni lett, egytálételként is ehető, gazdag, sűrű leves.

Hozzávalók és elkészítés:

- 6-8 db lila pereszke összevágva, 6-8 nagyobb júdásfüle gomba kockára vagy laskára vágva, a kisebbek maradhatnak egyben is.
- 15 dkg sertéscomb, kockára vágva
- gyökérzöldségek vegyesen kockára vágva
- zöldborsó (most fagyasztottat használtam)
- 1 kisebb vöröshagyma egyben
- 2 gerezd fokhagyma apróra vágva
- kis pohárnyi joghurt, 1 kanál rizsliszt a habaráshoz
- citromlé, reszelt citromhéj, só, bors, sok morzsolt, szárított tárkony a fűszerezéshez

A kockázott húst kis zsiradékon, az aprított fokhagymával, és az egész hagymával együtt alaposan, fehéredésig lepirítottam, majd kis vízzel felöntve előfőztem, úgy 10 percig. A sárgarépakockákat kis zsiradékon külön lepirítottam, hogy kiadják sárga színűket. Majd az előfőzött húshoz öntöttem a többi gyökérzöldséggel, borsóval és gombával együtt, Vízzel felöntöttem, fűszereztem, és készre főztem. Úgy szeretem, ha a gyökérzöldségek kicsit még roppanósak, és nem vajpuhák. A joghurtos-rizslisztes habarást hőkiegyenlítéssel, kis forró lével kikeverve öntöttem a levesbe, legvégül pedig készre fűszereztem, és beállítottam a savasságát citromlével. Tálaláskor citromos borssal szórtam még meg.    

további gombalevesek a blogon  


Főszerepben a vackor a Gasztroangyalban

Egy riport az erdőkóstolásról - Hetek

Gyakorlati vadnövényismeret tanfolyamok (2017. Pécs)

$
0
0
„A füvek tudományára az okossággal bíró embert semmi inkább fel nem ébresztheti, mint a természet istóriájának tudása, ő itt a legjobb, s a legfőbb oktató Mester, nem csak a legjobb, hanem még a legolcsóbb is: mivel magát minden jutalom nélkül szegénynek s boldognak használni megengedi, csak tudjon és akarjon az ’arra a’ végre adatott eszközökkel élni.” (Veszelszki Antal, 1798)



Holnap pontosan öt éve indult az Erdőkóstoló blog. Miközben írtam a blogot, sokat tanultam is. Másoktól, saját tapasztalatokból, gyógynövénytanfolyamon, gombatanfolyamon. Kóstoltam, főztem, meghallgattam idősek, tapasztaltak tanácsait, és nagyon sokat olvastam a témáról. Botanikus vagyok,  régóta határozok növényeket, tanulom a növények felismerését. Ha azonban az ember használni is akarja őket, pl. meg is akarja enni a növényt, még alaposabb és más megközelítésű felismerés is kell. 

Úgy érzem most jött el az idő, hogy saját tanfolyamon tanítsak, így az alábbiakban két tanfolyamot kínálok. Egy hosszabb távút, tavasztól őszig tartót, és egy rövidebbet, egy hétvégi, háromnaposat. 
Mindkettő Pécs környékén lesz, és mindkettő csak a természetben lesz, mert szerintem csak a kézbe fogott, megszagolt, és ha kell, megízlelt növények segítségével lehet jól tanulni.

Ráhangoló ingyenes, növényismereti séta 2017. március 17-én, pénteken délután. Akit érdekel, kérjen indulási helyet és időpontot!

1. Gyakorlati vadnövényismeret terepi tanfolyam tavasztól-őszig (Pécs, 2017.) 

Ismerkedés a vadon élő, ehető- és gyógynövényekkel, festőnövényekkel és egyéb célra hasznosítható fajokkal, valamint ismerkedés óvatosságból a mérgező fajokkal is. A tanfolyamon kizárólag terepgyakorlatok keretében, főként a fajismeretre és a használhatóságra koncentrál, nincsenek elméleti órák, de elméleti tudnivalók természetesen előkerülnek.  

Vezeti: Dénes Andrea botanikus, etnobotanikus, gasztroblogger (Erdőkóstoló), gombaszakellenőr
Létszám: legfeljebb 15 fő
A tanfolyam díja: 20 000 ft (500 ft/óra) fő
(A tanfolyam díja magában foglalja az anyag-költségeket, meglepetéseket, de nem tartalmazza a terepi helyszínekre utazás költségét)

Jelentkezés: erdokostolo@gmail.com
Jelentkezési határidő: 2017. március 25.

A jelentkezés során e-mailben kérném megadni a következő adatokat:
- név
- cím
- e-mail cím
- telefonszám

Befizetés a csoport biztos indulása esetén, befizetési információkat a jelentkezők kapnak.
A tanfolyam legalább 12 fő jelentkezése esetén indul.

A tanfolyamot azoknak javasolom elsősorban, akik pl. gyógynövényekről alapfokú ismereteket már szereztek, de a fajismeretük kevés vagy még bővíthető; akik szeretnék megismerni a legfontosabb gyűjthető gyógynövényeket, ehető vadzöldségeket, vadgyümölcsöket, fűszereket és festőnövényeket. Ezek némelyikének használatát gyakorlatban is kipróbáljuk. Elméleti kérdésekben érintjük a fajok használhatóságának módját, óvatossági szempontokat, mérgezéseket, a természetben gyűjtés lehetőségeit, törvényeit, etikáját.

A terepgyakorlatok elsősorban Pécs környékén, helyi autóbusszal megközelíthető, nem védett területeken lesznek, egy alkalommal lehet telekocsis, távolabbra utazásra számítani. A tanulás során a növények egész vegetációs időn keresztüli fejlődését végigkövetjük, ezért a tanfolyam nyári szünet után, ősszel zárul. 

Tavasszal ismerkedés a hasznosítható gyökerekkel, rügyekkel, hajtásokkal, levelekkel, korai virágokkal. Nyáron a már kifejlett virágzó növények, hasznosítható virágok, korai termések ismerete várható. Ősszel pedig a vadgyümölcsök, száraz termések, gyökerek, gumók, ősszel ismét kihajtó levélzöldségek ismerete lesz. Sok ismétlés, gyakorlás.
  
A terepgyakorlatok időpontjai általában szombati napok, 1 vasárnap (esőnap vasárnap, vagy ha akkor is rossz idő van, akkor pótlás egy egyeztetett időpontban):
Indulás naponta találkozási pontokról, aminek adatait a részvevők előzetesen időben megkapják.

Tervezett időpontok (naponta kb. 8-14 óráig de helyi buszokhoz is alkalmazkodva indulunk):
1. 2017. április 8. szombat
2. 2017. április 22. szombat
3. 2017. május 14. vasárnap
4. 2017. június 10. szombat
5. 2017. július 1. szombat
Nyári szünet
6. 2017. szeptember 9. szombat
7. 2017. szeptember 23. szombat

Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő ruházat, jó cipő / bakancs, esőkabát, vagy esernyő, innivaló, élelem, jegyzetfüzet, a tanult növényfajok mintáinak elrakásához kis mappa papírokkal vagy egy plusz füzet.    

2. Gyakorlati vadnövényismeret terepi tanfolyam „egyhétvégés” (Pécs, 2017.) május 19-21.

Háromnapos gyakorlati vadnövényismeret tanfolyam azoknak, akik messzebbről érkeznének a Pécs környékére tervezett tanfolyamra.

Cél: Ismerkedés a vadon élő ehető- és gyógynövényekkel, festőnövényekkel, és egyéb célra hasznosítható fajokkal, valamint óvatosságból ismerkedés a mérgező fajokkal is.

Vezeti: Dénes Andrea botanikus, etnobotanikus, gasztroblogger (Erdőkóstoló), gombaszakellenőr

Létszám: legfeljebb 15 fő
A tanfolyam díja: 10 000 ft (526 ft/óra) /fő
(A tanfolyam díja magában foglalja az anyag-költségeket, de nem tartalmazza a terepi helyszínekre utazás költségét)

Jelentkezés: erdokostolo@gmail.com
A jelentkezés során e-mailben kérném megadni a következő adatokat:
- név
- cím
- e-mail cím

- telefonszám

Jelentkezési határidő: 2017. április 30.

Befizetési információkat a jelentkezők kapnak.
A tanfolyam legalább 12 fő jelentkezése esetén indul

A tanfolyamon kizárólag terepgyakorlatok keretében, főként a fajismeretre és a használhatóságra koncentrál. Nincsenek elmélet órák, de elméleti tudnivalók természetesen előkerülnek. Azoknak javasolom elsősorban a tanfolyamot, akik pl. gyógynövényekről alapfokú ismereteket már szereztek, de a fajismeretük még bővíthető. Azoknak is, akik szeretnének ismerkedni a legfontosabb gyűjthető gyógynövényekkel, ehető vadzöldségekkel, vadgyümölcsökkel, fűszerekkel és festőnövényekkel. Elméleti kérdésekben érintjük a fajok használhatóságának módját, óvatossági szempontokat, mérgezéseket, a természetben gyűjtés lehetőségeit, törvényeit, etikáját.

Időpont: 2017. május 19-20-21.

2017. május 19. 13-18 óráig
2017. május 20. 8-17 óráig
2017. május 21. 8-13 óráig

Indulás naponta találkozási pontokról, aminek adatait a részvevők időben megkapják.
Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő ruházat, jó cipő / bakancs, esőkabát, vagy esernyő, innivaló, élelem, jegyzetfüzet, a tanult növényfajok mintáinak elrakásához kis mappa papírokkal vagy egy plusz füzet.

Szállás, utazás, étkezés szervezése önállóan.

Szállásajánlat (akár ellátással) Cserkúton Pécs mellett:
Vörösdombi Vendégház: 2 ágyas, fürdőszobás szobában: 4200 Ft/fő/éj,(egyedül 7000 Ft) 2 ágyas szobában: 3900 Ft/fő/éj, (egyedül 6500 Ft)
Vackor vendégházak: 3800 Ft/fő/éj, egyedül 5000 Ft/fő/éj 
Jakab-hegy Vendégház: 3000 Ft/fő/éj, egyedül: 4000 Ft/fő
Szállásinformáció: Biánál (e-mail: biobia@biobia.hu ; telefon 06-30-437-2340).

Akit gyógynövényismeret elméleti tanfolyam érdekelne, azoknak ajánlom ezt a tanfolyamot (Pécs)






Csalán mindig. Csalános finomságok ötletadó gyűjteménye

$
0
0
a tavasz első, apró csalánhajtásai a legfinomabbak

csalán  - bár nem szeretem a szenzációhajhászást - az egyik "leg" levélzöldség, és nem mellesleg igen gyakori. Fiatal hajtása B, C, K vitaminban, ásványi sókban gazdag, zöld színanyaga, a klorofill is jelentős mennyiségű, ez utóbbi a magnéziumforrásként fontos. Vizes főzete / kivonata / enyhe vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatású. Szinte egész évben gyűjthető, de tavaszi hajtásai talán a legfinomabbak. Ez azért is lehet, mert addigra már bőven ki lehet éhezve a szerveztünk a friss, zöld levelekre és a sok magnéziumra, vitaminokra. Szinte egész évben gyűjthető ott, ahol lekaszálják, vagy lekaszáljuk, ha van saját csalánosunk. De mindig ugyanott gyűjtve is folyamatosan késztethető a hajtásvégek lecsipkedésével, hogy friss hajtások nőjenek. Ilyenkor egy csúcs akár el is ágazhat, és két-három-négy hajtás nő egy csúcson.


Én jobban kedvelem bármilyen egyéb zöldnél, sűrűn készítem. Leginkább gyors leveseket főzök belőle, mert ahhoz kevés is elég. Magában csak a csalán is finom, de valami egyéb zöld levél, gyökérzöldségek, gomba, húsgomboc, húsragú vagy tojásbetét is olykor kerül a levesbe. Finom tojásrántottába, tojáslepénybe, főzeléknek, szósznak, pizzara is, túróba, kőrözöttbe keverve, pesztóként tésztákra, szendvicsre. Lencse-, bab-, vagy borsófőzelékbe, lecsóba pástétomba is mehet apróra vágva. Egy titka van, csak hajtásvéget használok és előzetesen forró, majd hideg vízbe dobva sokkolom. Így szép üdezöld lesz, elveszíti kellemetlen ízét, és már nem csíp. Főzve jobb, de teszem zöld, hideg (tejföllel vagy tejszínnel kevert) krémlevesbe (szószba) is, más fűszeres ízű zöld levekkel turmixolva. Salátába nyersen ritkán, akkor kicsit meg kell dögönyözni, hogy a csalánsejtek kipukkadjanak, és ne csípjen. Édesen is kipróbáltam már, sűrű főzetéből fűszeresen zselét készítettem. Csalános tésztát is készítettem már, szép zöld tészta lett.

csalángombóc - a leforrázott kicsavart csalán főzés előtt
csalános júdásfüle leves tojásbetéttel
csalános, gombás lecsó lesz belőle
csalános hajdina köret és csalános töltelék
csalános, zöld leveles, hideg, krémes szósz túrós galuskával
csalános-medvehagymás kiflitöltelék
csalános, zöld leveles gévagombaleves
csalános, zöldbab tuskógombával
csalános, komlóhajtásos almaleves (sós)
zöld italba is tehető
csalános májpástétom
csalánkonzerv színesen,
amikor sokat szedek egy-két-pár hétre teszem el így  
csalános tészta
csalánzselé sűrű csalánfőzetből, fűszerekkel

Komlóhajtás, komlóspárga a kora tavasz legfinomabb vadzöldsége - ötletgyűjtemény

$
0
0
komló első tavaszi hajtása tényleg a legfinomabb tavaszi levélzöldségek egyike, változatosan használható, bővebben itt az Erdőkóstoló blogon írtam a növényről. Használható levesben magában vagy más zöldségekkel, lencsével, babbal és akár hússal is; párolt zöldségként, rakott zöldségként (csőben sütve), rizottóban, tojáslepényben és fantázia kérdése, még hogyan. Ha sok van, sós befőttként vagy ecetes savanyúságként is elrakható szűkösebb napokra. 

komlóhajtás sós, pici ecetes lében befőzve
frissen gyűjtött komlóhajtás kosárban
Komlóhajtásos, csalános almaleves (sós)
komlóspárgás tojáslepény 
komlóbefőtt tojással, hárslevél-hagymaszagú kányazsombor salátával
párolt komlóhajtás köretként
Komlóspárga sonkacsíkban medvehagymával,
 sajttal, zöldbab körettel
Ajánlom ezt  is:
Komlós paszulyleves (Makacska konyhája)

Kucsmagombás vadzöldségleves, szinte csak vad alapanyagokból (tej- és lisztmentes)

$
0
0
A szenvedélyes gombászok alig várják az első tavaszi gomba eljövetelét, ez nekem a cseh kucsmagomba. Néhány sikertelen  próbálkozás után, végre találtam, előbújt. Az idei év talán nem a cseh kucsma évének nevezhető, nem sok volt, így leves lett belőle. A leveshez szinte csak abban a patakparti,  nyáras erdőben található vadzöldségeket használtam, amit a gombával együtt gyűjtöttem.   


Óvatosság:
A cseh kucsmagomba 20 perces hőkezelést követően ehető, én még az első főzőlevét is leöntöm.


Hozzávalók:
- cseh kucsmagomba kb.15 db
- fél fej vöröshagyma (kockára vágva)
- 15-20 db komlóhajtás (kisebb darabokra vágva)
- egy kis csokor vadsnidling egészen apróra vágva, mert rostos lehet (felénk három vékony levelű vadhagyma gyűjthető, de főként a kígyóhagyma)
- egy bögre csalán (sokkolva: forró vízbe, majd jeges vízbe téve, kicsavarva, majd apróra vágva)
- fél maroknyi tyúkhúr (apróra vágva).
- fűszerek: vad, citromos kakukkfű (szárított), só, bors.
- levesbetétnek felvert tojás palacsintavékonyságú lapokra sütve, és kettő db egymásba tekerve, majd csigákra vágva


Elkészítés: A gombát külön előfőztem, levét leöntöttem. A vadsnidlinget és a vöröshagymát kevés zsiradékon pirítottam, majd vízzel felöntve, hozzáadtam az apróra vágott vadzöldségeket és a leszűrt, előfőtt gombát (a gombát csak kissé vágtam össze, hogy szépen mutasson a levesben), fűszereztem, majd főztem a komlóhajtás megpuhulásáig. A tojáscsiga betétet csak tálaláskor tettem a levesbe.

A vegyes vadzöldségleves a sokféle levélzöldségtől és a fűszerektől nagyon finom ízű, már sokszor próbáltam.

Így készítve tej- és lisztmentes, de, aki szeretné, habarhatja tejszínes vagy tejfölös, de akár joghurtos, gabonalisztes vagy keményítős habarással is.

A felhasznált vadzöldségek és gombák:
- cseh kucsmagomba (Verpa bohemica)
- komlóhajtás (Humulus lupulus)
- vadsnidling (felénk három vékony levelű vadhagyma lehet, de főként kígyóhagyma (Allium scorodoprasum)
- csalán (Urtica dioica)
- tyúkhúr (Stellaria media)
- kakukkfű (Thymus sp.)

Kucsmagombás pite: itt bővebben

Kucsmagombás pite itt

Kucsmagombás, vadzöldséges, sós pite

$
0
0
A pitéket jól lehet díszíteni gombákkal, vadkomló hajtással és színes zöldségekkel. Nem égnek meg, persze a rövid sütési idő előny. Most sós pitével játszottam.
  

A sós pite hozzávalói és készítése:
- 1 hideg vaj, 
- 1 tojás sárgája (a fehérje a kenéshez kell, ami marad az pedig mehet a töltelékbe) 
 - annyi liszt, amivel nem ragacsos és nem morzsás, jól gyúrható tésztát kapunk. 
- só
A hozzávalókat összegyúrom, a lisztet fokozatosan adagalom. Gyorsan kell dolgozni vele, a vajat le szoktam reszelni, hogy minél kevésbé melegedjen fel, és ha összegyúrtam hűtőbe teszem. Amikor kész a töltelék, kb 3-4 mm vastagra nyújtva, a kis sütőtálkákba egyengettem a tészta korongokat. Elősütöttem őket, illetve kicsit szárítottam a sütőben, majd még forrón megkentem tojásfehérjével a tészta tetejét, és egy percre visszatettem a sütőbe. Így nem szívja meg magát a nedves töltelékkel.

Töltelék hozzávalói:
- vad levélzöldségek vegyesen (csalánkomlóhajtás, tyúkhúr, vadsnidling és / vagy más is lehet) - összevágva úgy 2 bögrényi összesen
- fél nagyobb sárgarépa lereszelve
- főtt rizs pár kanállal (maradékhasznosítás volt) 
- füstölt fetasajt kockák
- 1 tojás 
- fűszerek: só, citromos bors, kakukkfű, szurokfű 

A komlóhajtás-végeket, amit a piték tetejére szántam kis vízen puhára pároltam, leszűrtem. A kucsmagombákat előfőztem, lecsepegtettem. A szebb kicsiket egészben hagytam a tetejére dísznek, a többit összevágtam. Az apróra vágott vadzöldségeket és a lereszelt sárgarépát kevés zsiradékon megfonnyasztottam, hozzáadtam az apróra vágott gombát, a főtt rizst, a fűszereket, legvégén a fetasajt kockákat és egy egész tojással + a tészta maradék tojásfehérjéjével összekevertem. Belekanalaztam a pitécskékbe és dísztettem a meghagyott egész gombákkal és a komlóhajtásokkal, picit belenyomkodtam mindent a töltelékbe. Mehettek a sütőbe, úgy 15 percre, de figyeltem a tészta színét oldalt,  

Óvatosság:
A cseh kucsmagomba 20 perces hőkezelést követően ehető, én még az első főzőlevét is leöntöm.


A felhasznált vadzöldségek és gombák:
cseh kucsmagomba (Verpa bohemica)
- komlóhajtás (Humulus lupulus)
- vadsnidling (felénk három vékony levelű vadhagyma lehet, de főként kígyóhagyma - Allium scorodoprasum)
- csalán (Urtica dioica)
- tyúkhúr (Stellaria media)
- kakukkfű (Thymus sp.)

kucsmagombás vadzöldségleves
szintén itt a blogon

Csalános tészta

$
0
0
A csalán tésztába gyúrva is használható, amit szép zöldre fest, és a szín főzés után is elég jól megmarad. 


A csalánhajtásokat megmosva forró vízbe tettem pár perce, majd jeges vízbe szedtem ki. Alaposan kicsavarva apróra vágtam, majd botmixerrel pépesítettem, amihez aztán hozzáadtam kevés olajat és a tésztába szánt tojásokat, és ezekkel is összemixeltem. Ezután 1 tojás / 10 dkg liszt mennyiségben gyúrtam a tésztát. A csalán mennyisége a szín erősségét befolyásolja, nincs szigorúan megszabva, de kb. maximum a tészta negyedénél-ötödénél több azért ne legyen térfogatra. Sót is lehet a tésztába tenni, de én nem szoktam, úgy tanultam, hogy elég a főző vízben sózni. Sodrófával nyújtottam, vágtam és spagetti-szerűre sodortam (legalábbis egy részét), a többi szélesmetéltként végezte.    




Medvehagyma és a hasonló levelű mérgező fajok felismerése, összehasonlítása

$
0
0
A gyűjthető fajok felismerésének megtanulása gyakorlottaktól, és kizárólag a természetben a legfontosabb. Fontos a szag, az illat, az íz, a tapintás. Fotóról nem lehet tanulni, de alábbiak segítséget jelenthetnek a tanuláshoz.

A medvehagyma levelei összetéveszthetők mérgező fajok leveleivel is.
Ilyen fajok a súlyosan mérgező gyöngyvirág és őszi kikerics, valamint a mérgező foltos kontyvirág. Mindhárom fajjal tud együtt élni a medvehagyma. 
A gyöngyvirág később bújik elő, de még bőven a medvehagyma szezonban. Pl. most, április elején, már van, ahol bimbós, együtt a medvehagymával. A foltos kontyvirág teljesen együtt hajt időben és térben is a medvehagymával, és bizony a kicsi levelek a korai gyűjtéskor még alig mutatnak különbségeket. Az őszi kikericsről pedig sok helyen azt írják, hogy réti faj, pedig előfordul ligetesebb erdőkben vagy legelőn felnőtt erdőkben is.

gyöngyvirág (balról) és medvehagyma (jobbról)
A legjellemzőbb bélyeg a medvehagyma jellegzetes illata és íze, a fokhagymaszerű illat és íz, de ezt nehéz egy nagyobb mennyiségű levél esetében leellenőrizni. A legjobb már a gyűjtéskor odafigyelve, nem marokkal, hanem lassan, levelenként szedni.  A piaci árut sem árt ellenőrizni, kaptam már fotókat, és saját magam is láttam más fajt a medvehagyma között, szerencsére nem gyöngyvirágot.  

A gyöngyvirág (Convallaria majalis) levelei párosan vagy hármasan nőnek egy "szárról", ill. a levélnyelek összenőttek. A "szára" alján a levélhüvelyek sokáig barnásak, majd kifehérednek. A medvehagymánál ez a hártyás levélhüvely végig áttetsző fehér, bár ez normál gyűjtéskor alig látható. Amikor elkezd kihajtani a gyöngyvirág, a levelek összecsavarodottak, mintha kis botocskák bújnának a talajból, és fokozatosan csavarodnak ki a növekedésük során. A medvehagyma levelei rögtön kiterülve nőnek egyre nagyobbra. Egy hagymából két levél, nő, de egymás mellett több hagyma is van a földben, így általában sok levél látható együtt. További információk, fotók még:  itt.  

A gyöngyvirág levél szürkésebb zöld, mattabb színű, levélfonáka viszont fényes, levélerezete határozottabban látható, különösen fény felé tartva. Az átvilágított leveleken és a levélfonákokon jól látható erezetbeli és fényességbeli különbségeket az alábbi fotók jól illusztrálják:


A módszer kidolgozója, a kép forrása: A Kék Bolygó ajándékai blog.
Balra gyöngyvirág, jobbra medvehagyma
kép forrása: Lengyel Mihály

A legveszélyesebb a helyzet, ha a nagy medvehagyma állományban gyöngyvirágok bújnak meg, alábbi fotón is ez látható. Egymás mellett, szinte egy tőről nőve hamarosan virágzik a medvehagyma a és mellette a gyöngyvirág. 




Gyakorlatlanok számára a szintén súlyosan mérgező őszi kikerics (Colchicum autumnale) levele is hasonló lehet a medvehagymáéhoz. Azt írják sok helyen, hogy az őszi kikerics nem él erdőkben. Ezt a tévhitet szeretném eloszlatni. Él erdőkben is az őszi kikerics.  Ligetes, ritka erdőkben és olyan erdőkben, ami egy egykori gyepen, legelőn nőtt fel igen sokszor láttam őszi kikerics leveleket, szereti az erdei utak szélét is. Ráadásul az árnyékban jól megnyúlva nő a levele, még hasonlóbbá válva a medvehagyma leveléhez. Levelei tapintásra is érezhetően vastagabbak, húsosabbak, virága tavasszal soha nincs, viszont lehet a levelek tövében megbújó termés. Természetesen nincs fokhagyma szaga.

A legtöbbször a foltos kontyvirág (Arum maculatum) leveleit láttam medvehagyma közé keveredni. Aki nem levelenként szedi, vagy figyelmetlen, a fiatal foltos kontyvirág leveleket szedheti medvehagyma közé. A növénybe nyersen beleharapva azonnal felfedi kilétét: a nyelvbe fúródó oxalát kristályai erős égetető, csípő érzetet keltenek. A foltos kontyvirág levelei nyíl alakúk, válluk nyilas, de a fiatalabb levelek nyilas válla még olykor nem alakul ki, nem látható. Levélerezete nem párhuzamos, hanem fő és oldalerek láthatók. Mérgező faj, mérgező vegyületei oxálsav és oxálsavas sók.
Foltos kontyvirág 
Foltos kontyvirág és medvehagyma levelek



Csalánszósz puliszkával

$
0
0
A csalános ételeknél talán nincs is könnyen elérhető, olcsóbb, egészséges étel. Puliszkával kombinálva sem sokat drágul, nagyon finom és egyszerű. 



Hozzávalók: 
2 csésze csaláncsúcs
1 fél vöröshagyma kevés zsiradékon pirítva
víz, só, bors
fél evőkanál gabonaliszt / gabonapehely. Én zabpelyhet használtam.
1 evőkanál tejfől, de el is maradhat
A puliszkához kukoricadara, mokkáskanálnyi vaj, csipet só, szurokfű, kakukkfű

A csalánhajtásokat forró vízbe dobtam pár percre, majd hideg vízbe, és kicsavarva, apróra vágtam, majd az üvegesre pirított hagymára tettem, és kevés vízzel felöntve, fűszerezve, puhára főztem. Zabpehellyel és tejföllel behabartam, és botmixerrel pépesítettem. A puliszkához a kukoricadarát sós vízben puhára főztem, egy kis kanál vajjal krémesítettem. Fűszerként csipet kakukkfű és/ vagy szurokfű finom. Egy hűtőben előzetesen lehűtött lapostányérra szétterítve kiöntöttem, majd mikor vághatóra dermedt, cikkere vágva tálaltam a csalánszósszal.

Még több erdei étel az Erdőkóstoló facebook oldalán

Podagrafű (Aegopodium podagraria) - egy vad levélzöldség, amit igazán érdemes megismerni

$
0
0
A  podagrafű erdei vadzöldség, egész évben hoz friss hajtásokat, ami nagyon finom és változatosan elkészítve fogyasztható, fűszerként virága és termése is használható. Az sem elhanyagolandó, hogy ahol előfordul, ott általában tömeges, így különösebb természetvédelmi aggály, károkozás nélkül gyűjthető. Szinte egész évben rendelkezésre áll, vitaminban és ásványi anyagokban is gazdag, gyógyhatású levélzöldség. 
  
kora tavaszi első hajtásai

Fűszeres, kicsit borsos ízű növény. A legfinomabbak a fiatal, még teljesen ki nem terült, éppen kihajtó levelei, melyek folyamatosan jelennek meg egészen virágzásig, de az állomány rendszeres kaszálása után újra és újra hajtanak gyökérről, szinte egész évben. Gyakran patakok mentén él, de képes a szárazabb lejtőkre is feltelepülni, sokszor tömeges. Egykor termesztették, sőt elképzelhető, hogy termesztésből terjedt el, hiszen elég agresszív, sokan a kiirtásával bajlódnak kertjeikben, nem túl sikeresen.

Felismerése: 

A podagrafű az ernyős virágúak (Apiales) rendjébe, azon belül a zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó faj. Szára üreges, szögletes és barázdált. Virágzáskor 50-100 cm magasra nő meg. Levei háromszögletűek, szárnyaltak, nem szőrösek. Levelei egyszeresen szárnyaltak, két-két oldalszárny levélke van + 1 csúcslevélke alkotja a levelet. A levélnyelek bélszövettel töltöttek, kopaszok. A levélszárnyak is nyelesek, 4-8 cm hosszúak, hosszúkás-tojásdadok, fogazott szélűek. A felső szárlevelek kicsik, csak egyszeresen 3 osztatúak vagy osztatlanok. Virágernyőiben a virágok májustól nyílnak. Az ernyő 10-20 sugarú, a virágok aprók, fehérek, gallér és gallérka nélküliek. Ikerkaszat termése két részterméskére esik szét, ami tojásdad, oldalról lapított, a köménymagra hasonlít. Tarackoló faj, így ahol megjelenik, elég rendesen el tud szaporodni, gyorsan terjed.

Felismerése fontos virágzás előtt is, hiszen tőleveleit levélzöldségként virágzásig ajánlott fogyasztani. Virágzás után virága és zöld, majd érett termése fűszerként használható. A virágzás előtt gyűjtött fiatal leveleinek legalsó két levélszárnya érdekes alakú, talán egy tenyér+hüvelykujj formára lehet hasonlítani. A frissen kibújó levelek színe mindig kicsit fényesebb, világoszöld az idősebb leveleké mattabb, kicsit sötétebb zöld. Ősztől egészen tavaszig láthatók tőlevelei, tavasszal gyöktörzséből sok új tőlevelet is növeszt. Április végétől, május elejétől kezdi hajtásait növeszteni, amik május végére kivirágoznak.

Hasonló vadon is növő fajok:

Erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris) - tőlevelei kétszeresen szárnyaltak, sötétzöldek, kopaszak  (a podagrafű leveli egyszeresen szárnyaltak, kopaszak és világosabb zöldek). A két faj egymás mellet is élhet, élőhelyigényük hasonló. Az erdei angyalgyökér szintén ehető vadzöldség.
Fűszeres baraboly (Chaerophyllum aromaticum) - tőleveleinek formája nagyon hasonló, de szára és levélnyele is szőrös, valamint apró vörös foltos (a podagrafű szára és levélnyele is kopasz és nem vörös foltos).

Fontos: A podagrafű családjában több faj is mérgező, több faj pedig fototoxikus hatású, vagyis ha nedve a bőrre kerül, és a bőrt napfény éri, akkor égési sérüléshez hasonló, nehezen gyógyuló hólyagok keletkezhetnek.

Táplálkozási értékei, gyógyhatása:

Leveleinek vitamintartalma és ásványi anyag tartalma magas, értékes. Köszvény, reuma és a népgyógyászatban aranyeres panaszokra is használt gyógynövény. Köszvényes testrészekre borogatásként is alkalmazható gyógynövény, szárított levelekből pedig tea is készíthető. Podagrának az öregujj fájdalmas, köszvényes duzzanatát nevezték.

Köszvényeseknek a táplálkozásba illesztése, fogyasztása is javasolt, mert magas ásványi anyag tartalma kedvezően hat az anyagcserére és a kiválasztásra, ami javíthatja a köszvényes állapotát, segíti a köszvény megelőzését.    

Felhasználása, elkészítése:

Nyersen salátaként, hideg szószban, pisztóban, pesztóban, turmixitalban használható.
Főzve vadzöldséges levesekben, krémlevesben, szószban/mártásban, rakottasban, változatosan használható.
Aromaanyagai áztatott italban is kiáznak.

Feldolgozási tapasztalat: Ajánlott gyűjtés után rövid időn belül feldolgozni, vagy szárazon tárolni a hűtőben. Megmosva, vizesen képesek hamar megbarnulni a levelek.
  
Podagrafüves bejegyzések az Erdőkóstoló blogon: podagrafű címszó






Hasonló vadon is növő fajok:

Erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris) - tőlevelei kétszeresen szárnyaltak, sötétzöldek, kopaszak,  (a podagrafű leveli egyszeresen szárnyaltak, kopaszak és világosabb zöldek) A két faj egymás mellet is élhet, élőhelyigényük hasonló. Az erdei angyalgyökér szintén ehető vadzöldség.   

Fűszeres baraboly (Chaerophyllum aromaticum) - tőleleveleinek formája nagyon hasonló, de szára és levélnyele is szőrös, valamint apró vörös foltos (a podagrafű szára és levélnyele is kopasz és nem vörös foltos)

Súlyosan mérgező rokona a gyilkos csomorika (Cicuta virosa) mocsarakban, holtágakban, tavakban él, ritka faj. A növényről, tőleveleiről is itt láthatók jó fotók. 

Hogyan lehet tanulni a felismerést?

Csak a természetben, élő növényről (nem fotóról). Először mutassa meg valaki, aki biztosan ismeri a fajt. Ez fontos. Csak legfeljebb 3 fajjal kell kezdeni a tanulást, majd lehet bővíteni 1-1 új fajjal hetente. Mindegyiket többször megfigyelve, ismételve a felismerést. Megszagolni, megtapogatni, megdörzsölni, megkóstolni, fény felé tartva erezetét, szőrözöttségét megnézni. Ajakhoz érintve finom érdessége vagy annak hiánya érezhető. Nagyító sem árt eleinte, megnézni közelebbről. Fontos visszatérni minden új fajhoz, lehetőleg ugyanoda, ugyanahhoz a tőhöz, követve fejlődését, virágzását, elmúlását. Segíthet kis herbárium készítése is. A tanulandó faj hajtásából, leveléből, virágából gyűjtve, préselve, szárítva, eltenni összehasonlításhoz, ismétléshez.

Bodzavirágos, házi balzsamecet készítése

$
0
0
A bodzavirág mindennek, amit vele fűszerezünk nagyon szerethető ízt ad. Fűszerecet készítése, és eceterjesztés is található az Erdőkóstoló blogon, ezeket kicsit továbbfejlesztve készíthető balzsamecet. Na persze ez nem igazi balzsamecet, csak amolyan hamiska, de attól még nagyon finom.

Kell hozzá bodzavirág (szárított vagy friss) és jó minőségű ecet, valamint kell még barna répa- vagy nádcukor.

Első lépés bodzavirágos fűszerecet készítése. A friss bodzavirágot a zöld részek eltávolítása után hagyjuk egy kicsit fonnyadni, a szárított virág azonnal használható és talán még jobb is, mint a friss. Egy fél liter kész ecethez, kb. negyed mennyiségű, tehát egy kisebb csészényi bodzavirágot adtam. A virágok az ecetben áztak úgy egy jó hónapot (előbb is készen lehet, kóstolni kell, de nem romlik meg, így hagytam ázni), ezután leszűrve, kissé felmelegítve barna cukrot adtam hozzá. A barna cukortól az édesítés mellett balzsamecetes, barna színe is lesz az ecetnek. A cukor mennyisége ízlés kérdése is, én egy fél liter 10 %-os borecetből készült fűszerecethez úgy kb. 4 nagy evőkanálnyi barna cukrot adtam, majd a cukor teljes felolvadásáig melegítettem kihűlve üvegbe töltöttem. A bodzás balzsamecet sikerét mutatja, hogy fotózásra már csak ennyike maradt.

Készítettem még málnás balzsamecetet is, abból fotózásnyi mennyiség sem maradt. Hamarosan készítem az újabb adagokat. Más gyümölcs is alkalmas lehet rá, pl. a szép sötét színű vadcseresznye vagy majd a fekete bodza termése. Az ízeket keverni is lehet bodzavirágos-málnás, bodzavirágos bodzaterméses. Legközelebb saját érlelésű házi eceteket is szeretnék balzsamosítani, mert azoknak már eredendően is nagyon finom ízük van, nem kell fűszerezni, de akár lehet.

És hogy mire használom? Mármint azon kívül, hogy néha odasomfordálok a kamrapolchoz és egy kis kanálnyit csak úgy elnyalogatok? Használom mindenféle salátákhoz, zöldségeken kívül köles-, bulgur, és rizssalátához, olyan ételek főzéséhez, amihez az édes-savanyú íz finom, mint pl. sárgarépaszósz, zöldbabfőzelék, sültekhez, sült zöldségekhez, grillezettek mellé, sült céklához nagyon finom és isteni a lila hagyma-lekvárba is. Krémesítve (keményítővel) sajtokhoz vagy a tányérra díszcsíknak, -pöttynek és íznek is tökéletes, kicsit belemártogatni a sültet, zöldséget.


 
A vadnövénygyűjtés etikája, törvényei, szabályai: itt

Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal

Zöldfűszeres, színes vargányaragu és vargányás receptgyűjtemény a blogról

$
0
0
Vargányából ha sok van, ilyen bőségtálat is megengedhetünk magunknak. Ez az étel nem most készült hanem tavaly nyáron, és a kollégákkal együtt költöttük el egyszer ebédre. Így csak emlékezetből és a látvány alapján írom, hogyan készült. 


Hozzávalók, készítés: Adott volt sok, friss vargánya, amit megtisztítva (mosni nem szabad), apróra vágtam. Egy-két gerezd fokhagymát kevés olajon+vajon illatosra pirítottam, majd hozzáadtam a gombát, megsóztam, borsoztam, és fedő nélkül kevergetve pirítottam a gombát is. Amikor levet engedett rövid ideig pároltam fedő alatt, majd kockára vágott paradicsomot és többféle színű paprikát is a gombához adtam. Ezekkel már csak kicsit összerottyantottam, hogy a zöldségek roppanósak maradjanak. Legvégül friss petrezselyemmel és friss bazsalikommal bőven megszórtam. Kenyérrel vagy csak magában el is fogyott.
  



További vargányás finomságok az Erdőkóstoló blogon: 

Bazsalikomos vargánya spenóttal, mazsolával
citromos, kakukkfüves vargányakrémleves 
fűszeres vargánya betéttel
mogyoróbundás vargánya bazsalikomos paradicsomsalátával, hajdinával
vargányasaláta
vargányás vaj
vargánya fűszeres olajban tartósítva
erdei gombák színesen, fűszeres vajon párolt spenóttal
színes, fűszeres erdei gombák sajttal töltött kiflivel
tejfölös-borsos vargányás szendvics

Mezei sóska leves kovászos uborka levével készítve a kánikulai napokra

$
0
0
Savanykás, enyhén sós, üdítő, egyszerű, hideg leves mezei sóskából és kovászos uborka levéből.    


A tejsavas erjesztésű savanyúságok esetében nem csak zöldséget, hanem levet is igen érdemes felhasználni, hiszen az is nagyon egészséges, mint ahogy napjainkban erről egyre többet lehet hallani, olvasni. Nálunk a kovászos zöldségek leve sokszor előbb elfogy, mint a zöldség belőle. Különösen a nyári kánikulában jól esik az enyhén sós, sópótló, savanykás lé. Mindez összehozva egy lehűtött, natúr sóska krémlevessel.... szóval ajánlom.

A mezei sóskának az első nyár eleji kaszálások utáni frissen hajtott leveleit szedtem. Igen kevés zsiradékon kis fokhagymát pirítva indítottam a sóskát, majd vízzel felöntve pici bazsalikommal és szurokfűvel fűszerezve főztem, turmixoltam, majd kihűlés után hidegen kevertem hozzá a kovászos uborka levet, hogy az abban található hőérzékeny hasznos anyagok (vitaminok, jótékony hatású mikrobák) megmaradjanak.


Erdőkóstoló a Facebook-on még több tartalommal

Somos babgulyás

$
0
0
Érik az idei som, így itt az ideje a tavalyi maradékok elfogyasztásnak. A savanyított húsos somot tavaly nyáron készítettem, abból került a szinte kész babgulyásba. Kicsit savanyít, kicsit könnyít a nehezebb babos ételen és nekünk kicsit egzotikus is. Az ötletet a csángó somos fuszulyka leves adta.  


A szárazbabot előző nap vízben beáztattam, majd felhasználás előtt az áztató levet leöntöttem, és babérlevéllel fűszerezett, enyhén sós vízben (kuktában) puhára főztem. A disznóhúst felkockáztam. Zsiradékon egy-két gerezd fokhagymát illatosra pirítottam, majd a lángról az edényt lehúzva egy jó evőkanál őrölt pirospaprikát oldattam fel a kissé lehűlt zsiradékon. Mikor a paprika kiadta szép színét, hozzáadtam a húst és egy kisebb egész vöröshagymát. A húst kicsit lepirítottam, majd sóval, borssal, őrölt köménymaggal fűszereztem és a bab főzőlevével + vízzel felöntve főztem. Amikor kb. félig megfőtt a hús, kockázott, vegyes gyökérzöldségeket adtam hozzá, és készre főztem mindent (szeretem, ha zöldségek nem vajpuhák, hanem kicsit még haraphatók, ezért teszem bele később ezeket). Ezután a főtt babot és a savanyú somot is hozzáadtam, és egy gyors rottyantás után tálalhatónak nyilvánítottam. A som kicsit savanyítja, könnyíti a tartalmas, gyomrot megterhelő levest.     
Viewing all 611 articles
Browse latest View live