Mindig próbálkozom, hogyan lehet tartósítószer nélkül, vitaminokban gazdagon, cukormentesen tartósítani. Most éppen vadgyümölcsszörpöt.
![]() |
csipke, galagonya, kökény |
Sajnos, ha gyümölcsből, vitaminban gazdagon, hidegen készül valami, akkor nem lehet hőkezelés. Ekkor kellene tartósítószer. Ha van hőkezelés, akkor több vitamint is kivégeztünk. És ismét sajnos, a cukor, amit mellőznék, szintén működik tartósítószerként, bár a hidegen készült italok éppen a cukor hozzáadása miatt erjednek meg hamarabb. Én ha lehet, kerülöm a répacukrot. Családi örökségként, a túlsúly és a cukorbetegség veszélye miatt. Gondolom gyerekeimnél is veszély lehet, így náluk is igyekszem minél inkább mellőzni, úgy is kapnak eleget az iskolában.
![]() |
vadkörte |
Sokszor készítettem már ázalék italokat (a blogon is), és nekem jól beváltak, finomak. Nem próbáltam ki, de jó tippet kaptam bodzavirág ital tartós eltartására még a tavasszal. Mégpedig azt, hogy cukormentesen kiáztatva a virágot, majd hűtőben tartva az ázalékot, bármeddig eláll. Édesíteni pedig utólag, akkor kell, amikor éppen isszuk. Olvastam, hogy régen a vadkörtecsűgör, és a vadalmavíz - szintén áztatott italok - hónapokig, akár karácsonyig is elálltak a hideg pincékben. Ezekhez sem adtak cukrot, csak a gyümölcsöt.
A gyümölcslé-szörpök (centrifugált, kicsavart) sajnos gyorsan megerjednek, csak tartósítóval vagy hőkezeléssel tarthatók el, de természetesen úgy is lehet, sőt kell fogyasztani őket, hiszen a hő hatásra elbomló vitaminokon kívül, számos más, kedvező élettani hatású, egészséges anyagot is tartalmaznak. Vagyis a legjobb ilyet is, olyat is készíteni
Ezekből kiindulva, a hideg szörpkészítésre próbálkozásom a következő volt: Egy 2 l-es befőttes üvegbe meleg vízben, majd hideg vízben, többször, alaposan megmosott vadgyümölcsöket tettem. Vegyesen galagonyát, vadkörtét, csipkebogyót, kökényt, két citrom levét és citromkarikákat. Mivel éppen birsalmát is dolgoztam fel, néhány birsszeletet is került az üvegbe. Jó félig megtöltöttem az üveget gyümölccsel, hogy jó zamatos ázalékot kapjak majd, hiszen szörp lesz, amit hígítva iszunk. Feltöltöttem hideg vízzel az üveget, majd a vizet a gyümölcsről leöntve, egy lábasba leszűrve, felforraltam, majd lefedve állni hagytam. Mikor már nem volt forró, de még meleg, a gyümölcsökre öntöttem, és celofánnal lekötöttem (csak azért celofánnal mert erre az üvegre nem volt csavaros tetőm.) Három napig ázott. Tovább szerintem akkor állhatna, ha nem teszünk bele citromot, a citrom e leggyengébb pont.
Illatos, finom gyümölcsvíz keletkezett. Meghatározó, karakteres ízt a vadkörte adott (szednem kell még valahol!!!) de a színe nem volt túl bizalomgerjesztő, ezért hibiszkuszvirággal színeztem. Kb. 1 dl vízzel, egy evőkanál hibiszkuszvirágot leforráztam, majd állni hagyva, langyosan rászűrtem a gyümölcsvízre (legközelebb rögtön beteszem a hibiszkuszvirágot is a gyümölcsök közé). Édes szörp úgy lett belőle, hogy egy keveset az elkészült gyümölcsvízből langyosra melegítettem, amiben mézet oldottam fel. 1 l szörphöz 10 kanál méz szükséges szerintem, vagyis deciliterenként 1 evőkanál. Cukorral is készíthető, és persze a későbbi hígítás mértékétől is függ az édesítés, de dl / kanál méz jó aránynak tűnik, így nagyjából kellemesre hígítható.
Később többet készítek, és a kész gyümölcsvizet előzetesen sterilizált üvegekbe töltve, lezárva, méz és cukormentesen, hidegre, a kamrába teszem. Reményeim szerint így eláll. Mézet / cukrot felhasználás előtt, literenként adok hozzá, és ha elfogyott, akkor édesítem a következő üveget. Túl sokat persze nem kell készíteni egyelőre, hiszen lesz vadgyümölcs még talán egész télen is. Kökény galagonya, csipke valószínűleg, vadkörte sajnos nem, de anélkül bármikor készíthetek egy egy ötliteres adagban. Talán majd tél végén készítek többet, hogy még maradjon tavaszra is, amikor már nem lesz friss vadgyümölcs.
A kiázott gyümölcsöt sem dobom ki, majd belefőzöm lekvárba, addig is fagyasztóba teszem.
További, hidegen készült, áztatott italok: